savage 12 bvss .308 strzelanie z bipoda - harris

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

savage 12 bvss .308 strzelanie z bipoda - harris

Post autor: tomp »

Witam szanownych kolegów po długiej przerwie. Konto chyba zostało usunięte więc musiałem nowe założyć.
Strzelałem wcześniej z wojskowego automatu z bipodu - miał kolce - wbijałem nóżki w ziemie i było dobrze - w zasadzie bez różnicy w skupieniu czy strzelałem ze stołu z worków czy z leżącej z bipodu. Broń nie była jednak najcelniejsza i przyszedł czas na coś lepszego.
Savage 12 bvss w .308 win. Z przodu hariss 6-9" swivel z podlockiem. Amunicja gecko express. I mam z nim problem. Wczoraj strzelając z worków ze stołu na 100m skupienie serii 3 strzałów 17mm. Czyli jestem zadowolony.
Natomiast strzelając z bipodu ze stołu oraz z pozycji leżącej na betonowej płycie skupienie 40-50mm a w jednej serii 2 strzały 70mm i jeden gdzieś uciekł. Broń przy strzelaniu z bipodu wyraźnie podskakuje.
Jak poprawić wyniki z bipodu? Musi koniecznie stać na miękkim? Co pod niego podkładać żeby było dobrze? Czy może jest źle zamocowany? Gdzieś czytałem o jakimś gumowym klinie który można założyć między bipod a łoże. U mnie bipod zamocowany jest do bączka.

I jeszcze jedno pytanie. Geco express ma czerwony plastic tip. Zauważyłem w lufie po strzelaniu czerwone ślady jakby smugi. Myślałem, że to rdza, ale lufa nierdzewna, a bron dokładnie czyszczę, konserwuję i leży w szafie z silicażelem więc to raczej niemożliwe, że to rdza. Dodatkowo nie chce to schodzić przy czyszczeniu. Czy to możliwe, że to plastik z amunicji?

pozdrawiam
Tomek
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

A nie jest to czasem miedź ?
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Hmmm... może przy halogenowo-ledowym oświetleniu u mnie kolory przekłamywać. Solwent do miedzi mam zamówiony i czekam aż przyjdzie paczka i spróbuję to ruszyć.
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Podłóż kawałek gumy pod nóżki. Z przodu połóż np. worek z piaskiem, tak, żeby nóżki miały się o co zaprzeć - lekko dociśnij karabin ramieniem. To co opisujesz to typowe objawy. Tak się zazwyczaj zachowuje Harris na twardej powierzchni.
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Też tak miałem.
Zdjąłem te gumki i założyłem stalowe "pazury" jeden ząb z tyłu a trzy mniejsze z przodu łapki. Ona(ta łapka)i tak się ustawi sama , zaczepia o podłoże i to zarówno miękkie jak i na betonie nie przesuwa sie do tyłu nadmiernie... no i nie podskakuje cały karabin tak mocno jak na tych harisowych gumowych "stopkach"
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Fajnie, dzięki za odpowiedzi. Spróbuję na strzelnicy na gumie go postawić.

Takie stopki z pazurami można gdzieś dokupić czy trzeba dorabiać?

pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Kupiłem w markecie budowlanym takie blaszki (kątowniki), odciąłem cześć jednego ramienia i ponacinałem ząbki "rekina" drugie ramię lekko zaostrzyłem "szpic" i podgiołem.
Po zdjęciu "gumy" do nóżek Harisa włożyłem koszulkę rozporową i wszystko skręciłem...
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

mkl1 pisze:Kupiłem w markecie budowlanym takie blaszki (kątowniki), odciąłem cześć jednego ramienia i ponacinałem ząbki "rekina" drugie ramię lekko zaostrzyłem "szpic" i podgiołem.
Po zdjęciu "gumy" do nóżek Harisa włożyłem koszulkę rozporową i wszystko skręciłem...
Może jakąś fotkę? [-o<
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Obrazek
[/img]

Obrazek

Troche poobdzierane, ale działają
:D
Co ważne, jak się zedrą pazurki to można zrobić następną blaszkę....
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Fajnie. Dzięki za zdjęcia. Po założeniu tych łapek skupienie się poprawiło przy strzelaniu z twardego podłoża? Zastanawiam się w jaki sposób mogą powodować, że broń nie "podskakuje" przy wystrzale.

Czerwone smugi w lufie okazały się miedzią. Ładnie zeszły po solwencie.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Odnośnie łapek, to mozna zrobic dłuższe pazurki i wówczas na miekkim gruncie będzie OK, ale na betonie nie trzymaja.
(mam dwa komplety- bo wymiana to tylko odkrecenie sruby)
Co do poprawienia skupienia to nie widzę dużej różnicy (tym bardziej z hamulcem na lufie ) ale łatwiej mi jest utrzymać widok celu po strzale...
Mirek :D
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Mały update. Dziś strzelałem z ziemi z bipoda, oraz z bipoda na ziemi z grubym kocem. Skupienie serii 3 strzałów 40-70mm. Następnie z worka z piaskiem i skupienie 16-26mm. Po każdym strzale z bipoda i worka cel widoczny w lunecie.
Chyba harris wypadnie na śmietnik :/

Mam też jedno pytanie. Dziś było 7 stopni cieplej jak ostatnio. poprzednie strzelanie wszystkie strzały układały się 3 cm nad środkiem tarczy. Średni punkt trafienia prawie idealnie na pionowej linii tarczy. Nic nie kręciłem przy bębnach a dziś średni punkt trafienia 2 cm nad środkiem i 4cm w prawo. Amunicja ta sama. 7 stopni temp. Różnicy może to spowodować. 4 cm horyzontalnie to trochę dużo jak na dzisiejszy bardzo słaby wiatr.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Nie może, wtedy i dziś miałeś inny skład,inny kąt wylotu, dlatego pociski układały się róźnie. Ja strzelając z harrisa mam skupienie średnio 6-7 cm na 300m i to 15 strzałow. Popracuj nad powtarzalnością składu nie nad harrisem.
Goostav
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Rozumiem i tak właśnie myślałem. W sumie to jak strzelam z worke czy z harissa niczym się nie różni. Przód jest po prostu podparty albo na Harrisie albo na worku. Różnica tylko w skupieniu. Średni punkt trafienia jest praktycznie powtarzalny i nie różni się za bardzo czy strzelam z worka czy z harrisa (na dzisiejszym strzelaniu - na poprzednim był inny). Masz wersję z wcięciami na nóżkach czy płynną regulacją wysokości na śrubach? Mocowany do bączka czy na szynę?

Kąt oddania strzału na pewno był inny. Na pierwszym strzelaniu strzelałem w górę. Cel był ok 1m powyżej mnie. Dziś strzelałem na równo z celem (poziomo). Tylko, że to w sumie kosmetyczne różnice. Popracuję nad składem i zacznę korzystać z jednej strzelnicy. Dzięki.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Mały update... oddałem osadę do dorobienia regulacji wysokości baki, długości kolby i wysokości stopki. Po pierwszych 4 seriach skupienie troszkę się poprawiło (o ok 1 cm). Jednocześnie regulowałem kolbę. Przy kolejnych dwóch seriach posłuchałem rady starszego kolegi, który widział jak się składam (zbyt nisko ustawione nóżki od harissa powodowały że na leżąco stopka kolby nie trafiała w dołek strzelecki tylko na obojczyk. Korekta nóżek i obniżenie stopki... i jest :) Takie samo skupienie z bipoda jak poprzednio z worka przy 2 kolejnych seriach :) Pod bipodem 2 warstwy kudłatego koca, leżącego na betonie.

Choć musiałbym teraz z worka strzelić żeby sprawdzić, czy z się z worka nie poprawi też.

Jest tu na pewno jeszcze miejsce do poprawy sprzętu - w tej chwili stopka zapiera się o mnie jedynie kawałkiem górnego rogu gdy leżę. powinienem poszukać takiej stopki półokrągłej, która ma dolny róg bardziej wysunięty do tyłu jak górny?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Jak możesz pokarz zdjęcie swojej stopki.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Stopka jest pod kątem prostym do osi lufy. Obniżona na max, a ciągle obojczyk czuję...


Obrazek

Niby teraz leży całkiem dobrze... może przy strzale ta metalowa płytka do której mocowana jest stopka, uderza w obojczyk - w końcu sporo wystaje ponad stopkę.
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

No nie wiem ... ja tam akurat do leżącej to właśnie jak najwyżej potrzebuje stopkę. Chyba u innych też tak widziałem ? Tak jak twoja do do stojącej mi jedynie pasuje.
Zrób sobie zdjęcie z profilu w złożeniu bez karabinu w pozycji leżącej i zobacz jak są względem siebie rozmieszczone linie: oka, kości policzkowej i barku. Podobnie w stojącej. Wnioski co do geometrii osady powinny być łatwe do wyciągnięcia.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Hmmm no ma to sens jak najbardziej. Jak stopka była standardowo to opierała mi się o kość (obojczyk) i strzały były dość bolesne, dlatego pomyślałem, że stopka powinna być niżej, żeby wejść pod obojczyk. Muszę spróbować ze stopką podwyższoną w takim razie. Dzięki.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Przesunąłem stopkę do góry i rzeczywiście dużo lepiej składa się z pozycji leżącej. Komfort oddania strzału lepszy i zdecydowanie krzyż mniej zjeżdża z celu po strzale. Skupienie niestety tylko troszkę się poprawiło. Podkleiłem pod nóżki harrisa trochę gumy za parę dni to przetestują.

Co dziwne strzelałem z geco tailmantel 170gr. Po czyszczeniu (czyszczę co 5 strzałów bo lufę docieram, po czyszczeniu odtłuszczam benzyną ekstrakcyjną i do sucha) oddałem 3 strzały ze scenarów 167gr. Skupienie scenarów gorsze o 10mm i poleciały 30mm niżej od gecko. Scenary są szybsze i lżejsze, chyba powinny uderzyć na tarczy powyżej gecko?
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Scenary są szybsze i lżejsze, chyba powinny uderzyć na tarczy powyżej gecko?
Tak czasami bywa że lżejsze układają się niżej.
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Zależy od wibracji lufy.
ODPOWIEDZ