problem-silnik

Moderatorzy: wierzba, P_iter

evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

problem-silnik

Post autor: evo10 »

Noszę się z mianem zrobienia tumblera mokrego z silnika który mam, którego nie umiem podłączyć. Silnik pochodzi z pralki automatycznej i na pewno jest sprawny. Niby jest na 230v ale nie mogę go uruchomić, może ktoś bardziej biegły w temacie pomoże?
Załączniki
qqq.JPG
qqq.JPG (239.27 KiB) Przejrzano 1089 razy
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Z silnika wychodzi 6 kabli, które trafiają do kostki którą widać. Teraz jak je podłączyć bezpośrednio pod 230v?
Załączniki
www.JPG
www.JPG (218.91 KiB) Przejrzano 1087 razy
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: GrzegorzP »

zapewne silnik ma wyprowadzenia na kondensator oraz prawe i lewe obroty.
jak wiadomo od jakiej pralki to trzeba poszukać schematu a jak nie to pójść do warsztatu gdzie przewijają silniki i "przedzwonią" obwody który do czego.
Pozdrawiam
Grzegorz
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

to chyba bez kondensatora powinno działac
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Bez kondensatora to od Frani. Większość automatów to jednak z kondensatorem. Trzeba poszukać schematu, lub podejść do serwisu AGD niech znajdą wolne obroty prania (nie wirowania). Jak przyjdzie zapłacić w serwisie i dokupić kondorka to nie wiem czy nie lepiej kupić działający silnik od Frani, ten jest strasznie pokraczny z względu na mocowanie.
Wojtek
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

To silnik komutatorowy, kondensatora do niczego nie potrzebuje, połącz szeregowo uzwojenie stojana i wirnik. Jeśli dobrze widzę to czerwone przewody idą do czujnika obrotów, ich nie podłączaj do niczego. Tylko nie podłączaj go bez obciążenia wału, ew. regulatora obrotów, istnieje niebezpieczeństwo rozbiegania się.
Tu się chłopaki takim bawią z wykorzystaniem regulatora obrotów:
https://www.youtube.com/watch?v=mdqaduA2qTo

Można użyć regulatora obrotów od odkurzacza np., albo kupić coś w stylu "regulator obrotów silnika 230v", np.:
http://www.sklep-elektronik.pl/avt1007b ... 16443.html

Silnik ten jest wysokoobrotowy, potrzebne duże przełożenie, podpatrz w pralce, z której pochodzi.
73 de sp5tio
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Kondensatora nie było więc musi działać bez. Gdzieś na jakimś forum znalazłem że trzeba zmostkować szczotki z uzwojeniem i pozostałe kabelki pod 230v.
ODPOWIEDZ