Spostrzeżenie dotyczące sortowania pocisków

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Hegemon23
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 14:43

Spostrzeżenie dotyczące sortowania pocisków

Post autor: Hegemon23 »

Witam,

Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi sortowania pocisków kalibru .30 Sierra Match King 168gr. Opakowanie 500szt.
Sortowanie za pomocą wagi Lyman 6th Gen.

Wyszło mi jak następuje:

167.9gr - 7szt
168,0gr - 89szt
168,1gr - 260szt
168,2gr - 135szt
168,3gr - 10szt

Zaciekawił mnie fakt, że uwzględniając rozkład normalny, najwięcej powinno być pocisków o masie 168,0gr. Wagę sprawdzałem kilkakrotnie, była wypoziomowana i sprawdzana ciężarkiem nominalnym.
Jak sortowanie Sierry wygląda u Was? Robił ktoś może podobne zestawienie?

Pozdr,
H
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

Zwykła funkcja rozkładu normalnego - co do kształtu.
Co do wartości to nie wiesz jaki jest algorytm zaokrąglania wagi.
Przeważ z dokładnością do 0,2 gr i podziel się wykresem.
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

Tak często występują takie odchylnia to efekt normy +/- .Różne długość pocisków jak i nie jednakowe "wykończenie" wierzchołków. Nie sprawdzałem w tym kalibrze ale 0,22 to największa różnica wyszła mi 0,015 grama. Teraz zastanawiam się nad tym użądleniem :Sinclair Meplat Trimmers . Ja ważyłem wagą precyzyjną tz "proszkową"( +/- 0,001grama)
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1453
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Weatherby pisze:Teraz zastanawiam się nad tym użądleniem :Sinclair Meplat Trimmers .
To się lepiej zastanawiaj dalej i nie kupuj.

Obrazek

http://www.sinclairintl.com/reloading-e ... 36562.aspx

Opinia o tym ustrojstwie

"Mam to, kompletne gówno, z tworzywa sztucznego, nie nadaje się do pracy. "
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Spostrzeżenie dotyczące sortowania pocisków

Post autor: andy7 »

Hegemon23 pisze:
Zaciekawił mnie fakt, że uwzględniając rozkład normalny, najwięcej powinno być pocisków o masie 168,0gr.
o teraz sprawdz jeszcze dlugosc :mrgreen:

:wink:
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Nie wiem czy słusznie ale posortowałem pociski według długości do ogive (takie BBTO) a nie według wagi.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

oryks pisze:Nie wiem czy słusznie ale posortowałem pociski według długości do ogive (takie BBTO) a nie według wagi.

Według mojej skromnej wiedzy dobrze robisz.
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

piotrjub pisze:
Weatherby pisze:Teraz zastanawiam się nad tym użądleniem :Sinclair Meplat Trimmers .
To się lepiej zastanawiaj dalej i nie kupuj.

Obrazek

http://www.sinclairintl.com/reloading-e ... 36562.aspx

Opinia o tym ustrojstwie

"Mam to, kompletne gówno, z tworzywa sztucznego, nie nadaje się do pracy. "
Które elementy są plastikowe? Możesz rzucić dokładne zdjęcia tego ustrojstwa. Spróbuję zrobić podpatrując amerykańskie rozwiązania...
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1453
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Korbka aluminium
Ceownik aluminium
walcowy element w który wkładamy pociski - plastyk
frez zamocowany do korbki stalowy :D
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1453
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

oryks pisze:Nie wiem czy słusznie ale posortowałem pociski według długości do ogive (takie BBTO) a nie według wagi.
pokaz zdjęcie na czym dokładnie to robisz
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Nic specjalnego nie wymyśliłem. Używam do tego dokładnie tego samego sprzętu co do mierzenia długości naboju CBTO w ten sposób oba pomiary są do tego samego punku na ogive pocisku.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1453
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Generalnie wszyscy piszą że sortowanie ma sens - bardziej polecają sprawdzanie wymiaru ogiva niż sortowanie wagowe. Można powiedzieć że każde sortowanie ma sens jeśli przynosi efekty. Kolega nie sortuje i ma bardzo dobre efekty. Ja się bawię a efekty są bardzo różne ale jest to brak doświadczenia w takim typie strzelania.
Mam nadzieje że powoli poprawię umiejętności i efekty będą bardziej powtarzalne.
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Co do efektów tego typu działąń na tarczy to też jestem na etapie bardziej wiary niż faktu ale to kombinowanie to dla mnie jeden z elementów dobrej zabawy.
"Dla nauki" to właśnie mam zamiar zrobić ze 20 sztuk z takiej mieszanki "odpadowych" łusek i pocisków.

A tak swoją drogą to jakie różnice w długości pocisków (do ogive oczywiście) stwierdziliście przy tym sortowaniu ? W SMK 69 i 80 gr wychodzi mi aż 0,2 mm. Jest to możliwe czy jednak coś źle mierzę ? Przy czym nie jest to rozkład równomierny w tych granicach ale w wyraźnych 2-3 grupach długości jakby pociski w jednym opakowaniu były jednak z różnych serii produkcji lub maszyn.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1453
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

U mnie ciężko ocenić efekt segregacji z uwagi na to że zabawę od początku zacząłem od tego elementu.
Pierwsze strzelanie na 300 metrów (sprawdzałem różne naważki) i efekt super seria 5 strzałów wszystkie kule połączone.
Ucieszyłem się ale efekt jest taki że nie mogę tego systematycznie ponawiać tylko kolejne strzelania wyglądają różnie.
Chyba firma berger albo gdzieś indziej czytałem że ważniejsze jest Inconsistent Seating Depth
ale czy to jest prawda- ja dopiero szukam głębokości osadzenia pocisku w łusce pierwsze próby nie dały odpowiedzi jak jest w tym temacie.
U mnie na razie mieszanina szczęścia i zawodu.
Te same naważki a serie mam różne potrafi być tak i tak (5 strzałów na 300metrów). Na razie staram się strzelać i uczyć się składu.

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek

Wczoraj posprawdzałem sobie prędkości naważek

Obrazek

Na razie w strzelaniu nie mam regularności a wtedy trudno cokolwiek oceniać zmieniając coś w elaboracji.
ODPOWIEDZ