Pomiar odstępu od wejscia do gwintu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Pomiar odstępu od wejscia do gwintu

Post autor: Adeb »

Takie pytanie z ciekawosci
Jakie macie metody na pomiar odstepu do wejscia w gwint (co ma oczywiscie bezposrednie przelozenie na glebokosc osadzenia pocisku)?
Sam slyszalem o kilku ciekawych sposobach od tych za 0 zlotych do tych za kupe pieniedzy :roll:

No i jak ktos sie skusi na odpowiedz, to uzupelnienie - jak trzymac tan wymiar, jezeli nie posiada sie matryc typu competition a zwykle standardy?

Dzieki z gory.
Adrian
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Teraz mierzę miarką kupioną na egunie - ale zaczynałem od płytkiego osadzenia w półformatowanej szyjce i zamykania zamkiem kilka razy i wyciągając średnią. Robię to tylko w 223 - gdzie używam matryc Forstera. W elaboracjach mysliwskich w większych kalibrach długość biorę z tabel i sprawdzam jak wychodzi z magazynka i jak się zayka. Nie zawracam sobie głowy pomiarem odległości od gwintu.
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Dzieki.
Zawracaja sobie tym glowe raczej sportowcy- to wiem. Mysliwi nie maja tego parcia przy elaboracji do wyciagania ostatnich dziesiatych milimetra z osadzania ale wychodzac na strzelanie na troche dalsze odleglosci, mozna te toznice poprostu zobaczyc na tarczy. Moze jednak ktos sie w to bawi ...
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Zapewne tak. Ale wtedy musisz mieć matryce Competition - żeby nie tracić wymierzonych parametrów z powodu niedoskonałości sprzętu. Jaki to ma wpływ na skupienie? czy zauważalne bardziej niż np wpływ temperatury_ ale na pewno aby uszczknąć jakąś część MOA warto nad tym pracować.....Wtedy warto rozważyć miarki Stoney Point czy miarki typu Precision Mic RCBS-a
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Skupienie to jedna wazna sprawa a druga to za plytkie osadzenie i pocisk dotyka gwintu - to raczej nieprzyjemne, jezeli ładujemy granicznie...
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Czytałem o technice w benchreście gdzie szyjkę formatuje się bardzo luźno i pocisk osadza sie bardzo płytko tak aby zamek ustawiał go zawsze w tej samej pozycji. Wystarczy sprawdzić czy nie ma cech nadcisnienia - i jest bezpiecznie. Zresztą nie zawsze osadzanie na gwint jest lepsze - jeden z najlepszych polskich strzelców osadza np. ok 1 mm od gwintu...
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Moja intencja nie bylo pytanie o sens osadzania blisko czy daleko a nawet na samym gwincie a o rozne tego sposoby. Ale jak juz jestesmy w temacie... OK. Interesowalo mnie to, bo za optymalna odleglosc podano mi 0,2mm od gwintu. tu sie troche zastanawiam nad sama dokladnoscia osadzania. Juz same tolerancje materialu i urzadzen sa wieksze niz 0,2 w standardowych wersjach. Pomiar calego naboju tez nigdy nie bedzie tak doskonaly, bo nie kazda kula bedzie miala identyczny ksztalt i krzywa na stozku tez jest od partii do partii minimalnie rozna i 0,2mm to troche za malo, jak na moje przemyslenia. Nie chcialbym aby moje naboje opieraly sie nagwincie z powodu podwyzszenia cisnienia ale takze nie mam ochoty na zostawienie duzej odleglosci na wypalanie wejscia do lufy. Nie jade na olimpiade ale lubie troche pokombinowac, jak zostaje troche czasu na hobby. :)
PS
U benchrestowcow to nie ma problemu - oni i tak wymieniaja czesto lufy :whistle:
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Ja z kolei czytałem o 0.1 dla strzelania precyzyjnego a 0,3 i większe dla elaboracji myśiwskiej. Jeżeli jednak chcesz strzelac dalej i celniej - to przecież musisz wszystko mieć z górnej półki - łuski, pociski, formatowanie bushingiem 1/2-2/3 szyjki, matryce competition czy benchrest itd itd. Na standartowym sprzęcie może sie udać - ale nie musi. Ciekawym pomysłem jest osadzanie New Dimension Hornady z głowicą mikromeryczną - ale to robi sie matryca bench rest...
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

:D
tak Piotrze - to juz przerabiane
Dlatego pytam sie o metody :)
Ale jak widac, nikt na forum jeszcze tego nie przechodzil.
Ja mam na 0,2mm :wink:
Matryce Redding Comp - ale co z tego, jak same pociski i tolerancja pomiarow jest juz na tym etapie bledu
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Do mierzenia komory:
http://www.sinclairintl.com/prod_detail_list/s
http://www.sinclairintl.com/prod_detail_list/s Łukę można zrobić z odstrzelonej będzie dokładniej.

Do pomiaru naboju używam comparatora.
http://www.sinclairintl.com/product/10477/s

Jak masz dojście do tokarki i frezarki to zrobienie comparatora zajmie ci z godzinę.
mi się nie chciało i kupiłem gotowca.

te 0,2mm to u mnie błąd niedopuszczalny.
Staram się trzymać w tolerancji 0,002"
scenary osadzam przeważnie 0.015"od gwintu.

Pozdrawiam
snajper
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

0,2mm to odstep od gwintu

dzieki za info
Andrzej D.
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 00:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej D. »

Luźny pocisk w szyjce, smaruję szyjkę od wewnątrz Poxipolem 10 min i mam dokładny wzór. Chyba, że komuś szkoda pocisku :lol: . Ja przechowuję to jako wzorzec.
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

polecam artykuł

http://accurateshooter.wordpress.com/20 ... d-bullets/

i może jeszcze

http://accurateshooter.wordpress.com/20 ... nds-gauge/
i
http://accurateshooter.wordpress.com/20 ... e-caliber/

... ale pierwszy najlepszy chyba.

u mnie w .308 Scenary najlepiej zachowują się odsunięte od gwintu, a 105grn Bergery w 6mmBR lajlepiej latają osadzone tak, że na pocisku pozostaje kwadratowy ślad od pól gwuntu .

piotrek
6mmBR
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Dzieki
Akurat wlasnie slyszalem, ze specyfika pociskow Bergera jest to, te powinne byc osadzone stykowo. Umozliwia to plaski kat zakrzywienia (michalop - jaki jest odpowiednik slowa Ogive?)
Ale w .308 Sierra i inne juz bym sie bal.
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

ostrołuk

sekant i tangent to sieczna i styczna ... i odnoszą się do miejsca przecięcia ostrołuku z częścią równoległą pocisku.


Obrazek


Obrazek


piotrek
6mmBR
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Serdeczne dzieki za tlumaczenie i objasnienie =D>
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Juz same tolerancje materialu i urzadzen sa wieksze niz 0,2 w standardowych wersjach.
Dla tego przyjąłem ze te 0,2 to tolerancja :Di osadzając na 0,2mm od gwintu, obawiasz się żeby niektóre z nich nie wylądowały na gwincie.
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

snajper pisze:
Juz same tolerancje materialu i urzadzen sa wieksze niz 0,2 w standardowych wersjach.
Dla tego przyjąłem ze te 0,2 to tolerancja :Di osadzając na 0,2mm od gwintu, obawiasz się żeby niektóre z nich nie wylądowały na gwincie.
Ogolnie jade na reddingach i wedlug producenta dokladnosc jest duzo wieksza ale sam wiesz, ze jak uzywamy powiedzmy "normalnych" matryc, do tego mierzymy suwmiarka, uzywamy prasy itd - czym wiecej urzadzen, to sumujemy bledy tolerancyjne i osadzanie w taki sposob do pewnych nie nalezy. Tak samo pomiar calego naboju jest dla mnie niezbyt pewny. Dlatego moje mysli zapedzily sie do sposobow pomiaru :)
Wiem jakie jest uczucie, jak luska pekne podczas strzalu i to tego na zawodach i na niektore rzeczy patrze teraz troche z wiekszym zapasem ... no wlasnie tolerancji. (mimo ze pekniecie nie bylo raczej powodem nadcisnienia a bledem materialowym.
No i malo jest ludzi aby na ten temat pogadac
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

.....mimo ze pekniecie nie bylo raczej powodem nadcisnienia a bledem materialowym.....Tego mozesz być nawet pewny - no chyba że masz źle wykonana komorę - w co wątpię.
Niesłusznie obawiasz się nadciśnienia przy osadzaniu na gwint - jezeli osadzasz wg QL to możesz na wszelki wypadeg dać ciśnienie początkowe 350 barów - poza tym nie wierzę że strzelanie zaczynasz z nawazki docelowej - a zaczynając od mniejszej spokojnie wychwycisz cechy nadcisnienia. Zresztą - zaobserwowałem że często precyzyjniejsze elaboracje są na mniejszych cisnieniachm, wolniejszych prochach i wolniejszych pociskach niż na wysrubowanych parametrach. Oczywiście moze to być cechą tylko tych karabinów z którymi miałem do czynienia - a nie prawda uniwersalna. Mój Savage np najlepiej strzela na N140 - choc dla N130 prawie idealnie tak samo - pod warunkiem że nasypię 24 grs. I to nieważne czy pocisk 55,52 czy 69 grs oraz jaki OAL.... :shock:
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Jak ktoś bliski pracuje z pomocą laparoskopii, to można takie szczegóły wykluczyc za pomocą kamery :wink:
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

U mnie niestety optyka jest 10/12 mm.... :lol: i zaraz ciupasem wylądowałbym w drugim szpitalu w moim mieście - gdzie zajmuja się tym co między uszami - i nie jest to laryngologia..... :lol:
Piotr
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

No to czas zabrać się do roboty. Pokombinujemy troche i coś się może na longshot da nasypać (mimo że z czasem krucho)
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Longshot nie dla mnie - 223 to nie najlepszy pomysł - a i testować dalej nie ma gdzie....
Piotr
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

77grn pociski bergera, 7-mio calowy skok gwintu i na Longshocie nie powinno być problemów.
na 12-claowym się pewnie nie da, a z 9-cio calowym może być problem , ale jak 69grn pociski Ci dobrze latają i nie będzie wiać tak jak w zeszłym roku to też się pewnie uda. jak nie popróbujesz to nie będziesz wiedział.

mój OA15 (9") jest dość celny jeszcze na 450-500m i to z 55grn pociskami - oczywiście jak nie wieje za bardzo, za to 69 grn wcale nie latają. co ciekawe można to wydaje się być toniemal regułą w broni samopowtarzalnej tego producenta.

piotrek
6mmBR
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

75 grainowe Bergery lataja bardzo ładnie - - ale podstawową kulka jest Scenar i Nosler Custom Competition 69 grs. Zobaczymy....
Piotr
ODPOWIEDZ