Brak celności

Moderatorzy: wierzba, P_iter

kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Brak celności

Post autor: kwarc »

Witam!
Posiadam zestaw Browning maral 30-06, luneta SWAROVSKI Z4i 2,5-10x56, montaż obrotowy RECKANGEL.
Problem polega w tym, że broń nie trzyma skupienia, ale tylko w pionie. Rzuca kulami góra dół na odcinku 25cm.
Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny.
Pozdrawiam!
adaśko
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 06:22
Lokalizacja: CZeSTOCHOWA

Post autor: adaśko »

Dobierz amunicję do lufy.Po drugie z automatu cudów nie wyciśniesz.
adaśko
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 06:22
Lokalizacja: CZeSTOCHOWA

Post autor: adaśko »

Przepraszam pomyliłem marala z barem ](*,)
JarekSz
Posty: 187
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 11:45
Lokalizacja: G.Śląsk

Post autor: JarekSz »

Może więcej szczegółów
-jak amunicja?
- co to znaczy rzuca? - jedzie od góry do dołu czy raz tu raz tam?
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

to nie wina amunicji tylko optyka montaż
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Z podobnym efektem spotkałem się w starej lunecie na mosinie.
Okular miał takie luzy że po każdym strzale kula latała na 100m 50cm góra dół.
Po wkręceniu okularu na maksa wszystko było ok.
No ale Swarek to nie byle jaka luneta. :-k
Darek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

...a Recknagel nie byle jaki montaż. Co jednak nie znaczy, ze jedno, albo drugie nie mogą mieć wady, np. nabytej. Wychodzę chyba dobrze z założenia, ze przetestowana została już różna amunicja, a problem pozostaje?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. Czy w Maral jest wymienna lufa? Chodzi mi o zamocowanie w komorze zamkowej.Wygląda ,że coś jest nieposkręcane,może kolba?
Przepraszam za pytanie ale czy może Kolega trzyma rękę opartą na obiektywie lunety podczas strzelania?
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Nie ma co dywagować tylko trzeba przykręcić inną optykę i zobaczyć co się dzieje. Miałem podobny efekt, okazało się że puścił jeden lut trzymający szynę do karabinu.
Wojtek
Pawel.C.
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2014, 12:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brak celności

Post autor: Pawel.C. »

kwarc pisze:Witam!
Posiadam zestaw Browning maral 30-06, luneta SWAROVSKI Z4i 2,5-10x56, montaż obrotowy RECKANGEL.
Problem polega w tym, że broń nie trzyma skupienia, ale tylko w pionie. Rzuca kulami góra dół na odcinku 25cm.
Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny.
Pozdrawiam!
Być może zaszargam świętości ale ... sprawdź lunetę. Kolega miał kolejno dwie lunety tego producenta i obie musiał oddać do sklepu. Być może trafiła Ci się felerna seria albo... ten sam egzemplarz sprzedany kolejnemu klientowi bo jak wiadomo produkty tej firmy nie mają prawa się zepsuć . ](*,) Jeżeli chodzi o amunicję to spróbuj 11,7 g amunicję Federala, Remingtona lub Winchestera. BAR "lubi" ciężkie kulki producentów zza wielkiej wody.

P.S. BAR i Maral mają zamek podobnej konstrukcji i lufy o zbliżonych parametrach.
Awatar użytkownika
zajcev
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 12:21
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: zajcev »

Witam
Miałem okazje doświadczyć dokładnie takiego samego zestawu. Właściciel miał identyczny problem. I co się okazało.
100 szt. amunicji i trening rozwiązał problem.
Pozdrawiam
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

do tych 100szt amunicji przydadzą sie dobre słuchawki najlepiej aktywne.
witam
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Strzelany był pod sako superhammerhead 11.7 ale z czeską było podobnie. Wszystko było posprawdzane i wszystko solidnie siedzi (lufa w maralu nie jest wymieniana). Ręki na obiektywie nie trzymałem. Dokładniej wyglądało to tak

pierwszy strzał -10cm

drugi strzał po 30sek -20cm.

trzeci po 10min w punkt +5cm

czwarty po 1min -20cm

piąty po 1min -18cm

szósty po 10min -10cm

siódmy po 1h w punkt

ósmy po 30 sek -20cm

Mniej więcej tak było, wyglądało to troche jakby było to skutkiem nagrzania lufy.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

kwarc pisze:Mniej więcej tak było, wyglądało to troche jakby było to skutkiem nagrzania lufy.
Jeśli faktycznie strzelałeś w takich odstępach, to nagrzanie lufy bym wykluczył, gdy odskoki pojawiły się zbyt prędko. Jeśli miałbym wróżyć, to moja szklana kula pokazałaby mi lunetę, jak przyczynę problemów.. :wink: Szkło nowe ze sklepu, czy używka? Jeśli ze sklepu i jeszcze na gwarancji, a szkła tej firmy maja długą gwarancje, to wiesz gdzie iść... Jeśli używka, to postaraj się dowiedzieć, gdzie ona faktycznie była kupiona,. Jak ściągnięta ze stanów, to może mieć jeszcze gwarancje, ale w stanach. W Polsce raczej żaden przedstawiciel jej nie będzie chciał tknąć... W takim wypadku musiałbyś się skontaktować z producentem i uzgodnić warunki. Na pewno musiałbyś zapłacić przesyłkę, a to trochę kosztuje. Jeśli nie uda się Tobie ustalić, gdzie została kupiona, to również musisz skontaktować się z producentem z zapytaniem, do kogo masz się zwrócić w celu dokonania usługi gwarancyjnej. Jeśli jednak by się okazało, ze szkło jest OK, to mogliby Tobie wystawić rachunek za przegląd. Mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

A z tą nakładką pod lufką to wszystko w porządku?
Zbój Madej
Posty: 88
Rejestracja: czwartek, 16 sierpnia 2012, 22:59
Lokalizacja: Pionki

Post autor: Zbój Madej »

Miałem takie objawy w starej Husqvarnie - osada dotykała lufy.
"Imię nasze LEGION, albowiem jest nas wielu"...
raptorek
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2015, 22:31

Post autor: raptorek »

Pasek masz odpięty od lufy czy przy strzale coś z nim robisz?
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Z łożem wszystko ok, było odkręcane i sprawdzane. Strzelała bardzo doświadczona osoba (instruktor strzelnicy) błąd strzelca bym raczej wykluczył. Pasek jest doczepiony do łoża i nic z nim nie było robione. Mam nadzieje że to nie wina złej lufy bo słyszałem że brak celności nie podlega reklamacji. Jestem załamany...
Zbój Madej
Posty: 88
Rejestracja: czwartek, 16 sierpnia 2012, 22:59
Lokalizacja: Pionki

Post autor: Zbój Madej »

Nie napisałeś czy brak skupienia wystąpił nagle w trakcie użytkowania broni czy jest to nowa broń i taki stan rzeczy jest od początku.
"Imię nasze LEGION, albowiem jest nas wielu"...
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Cały zestaw jest zupełnie nowy z jednego sklepu. Sprzedawca zaproponował przestrzelanie zgodziłem się, poszło 8 szt. ammo (zdziwiło mnie to że aż tyle) ale gdy wziąłem broń do ręki zobaczyłem że luneta jest krzywo osadzona. Poluzowałem obejmy naprostowałem a dalej to seria tych strzałów co opisałem.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Sprzedawców broni i instruktorów strzelectwa (szczególnie myśliwskiego) mamy bardzo kompetentnych, Ty lepiej idź z tym sprzętem do kogoś kto się na tym zna.
Montaże obrotowe mają kilka regulacji, niewłaściwe ich poskręcanie może doprowadzić do wygięcia tubusu lunety a dalej, do pewnego rodzaju frustracji.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Weź sprzęt, przejedz się do sprzedawcy i nie przy tobie jeszcze raz przestrzela. Jeśli przy jego strzałach wystąpią te same problemy, to jest to jego problem... Przynajmniej w Niemczech ba to tak wyglądało... Właściwie wyglądało by to w Niemczech jeszcze prościej, ale to nie ma wiele do rzeczy...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Właśnie wróciłem ze strzelnicy udało się uniewinnić broń po strzałach z przyrządów otwartych. Problem musi być w montażu albo optyce tak jak pisał tribal. Dodatkowo udało się ustalić że zakres regulacji na boki wynosi 132 kliki a u mnie pozostały tylko 3 kliki w lewo.
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

To masz problem w montażu a swoją drogą ciekawe jaki idiota to składał ?
Pozdrawiam
Maciek
Pawel.C.
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2014, 12:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pawel.C. »

kwarc pisze:Właśnie wróciłem ze strzelnicy udało się uniewinnić broń po strzałach z przyrządów otwartych. Problem musi być w montażu albo optyce tak jak pisał tribal. Dodatkowo udało się ustalić że zakres regulacji na boki wynosi 132 kliki a u mnie pozostały tylko 3 kliki w lewo.
Z tego co pisałeś wcześniej można było wywnioskować, że masz problemy z rozrzutem w pionie a więc albo mechanizm regulacji położenia krzyża lunety w pionie szwankuje albo masz jakiś luz na montażu i luneta telepie się w pionie. Co to może być ? Albo luz na samym zatrzasku z tyłu montażu albo luźno przykręcona baza do komory zamkowej (tam są cztery otwory do mocowania baz montażowych), może wszedł jakiś paproch miedzy obejmy a bazę montażu. Na odległość zbyt wiele nie można zdiagnozować ale skoro wydałeś ładnych parę PLN na zestaw i zamontowanie to sam nie kombinuj, sklep wziął kasę to niech sklep poprawia aż do skutku - nawet do wymiany całego kompletu -broń-luneta-montaż na nowy, wolny od wad.
Jest jeszcze bardzo ewentualnie jeden sposób - spróbować zmienić montaż na Leupold 51249 QR jedno lub dwuczęściowy dedykowany do marala (ten sam co BAR). Cena dużo niższa a jakość wcale nie jest zła, montaż jest zatrzaskowy a nie obrotowy łatwy w obsłudze, obejmy do lunet stosunkowo niedrogie i dostępne w Polsce wiec możesz sobie dokupić lekką lunetę na polowania zbiorowe. Jeżeli chcesz zamontować lunetę na stałe, bez opcji zdejmowania , to może być Leupold std - zasada działania podobna jak w montażu Recknagel, tyle że po każdym zdemontowaniu lunety powinno się przystrzeliwać broń na okoliczność regulacji w poziomie (dwie śrubki regulacyjne tylnej obejmy lunety, po jednej z każdej strony).
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Masz mocno nieosiowo zamontowany montaż względem lufy. Wymień na taki , który ma regulację .
Problemem może być nie osiowość komory zamkowej i lufy lub otworów pod bazy.
Lunetę sprawdz jeszcze wyzerowując ją prawo - lewo czyli 132:2=66 kliki. Na strzelnicy ustaw tarczę 1m/1m , na środku wysokości tarczy
10cm z brzegu zaznacz punkt celowania . Strzel 3 x przestrzeliny ułożą się
gdzieś na środku tarczy . jak latają góra dół to wada lunety ale według mnie powinno być ok. bo w tak skrajnym ustawieniu jaki masz obecnie
naprężenia wewnątrz lunety mogą powodować taki układ przestrzelin.
Pozdrawiam Tomek
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Udało się rozwiązać problem! Znajomy rusznikarz zdjął lunetę i założył jeszcze raz po swojemu. A oto skupienie trzech strzałów:
Obrazek
kwarc
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 23:36

Post autor: kwarc »

Amunicja RWS 11,7g UNI. Dzięki wszystkim za pomoc.
Jest jeszcze jedna sprawa podczas tych strzelań udało się dostrzec jak zamek delikatnie się uchyla oto zdjęcia z filmików:
Obrazek

Obrazek

Na youtubie na filmikach z maralem nie widziałem żeby tak było, mam nadzieje że mi gęby nie osmoli...
Pawel.C.
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2014, 12:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pawel.C. »

kwarc pisze:Udało się rozwiązać problem! Znajomy rusznikarz zdjął lunetę i założył jeszcze raz po swojemu.
Teraz trzeba kupić ze 2 paczki amunicji 11,7g niekoniecznie RWS (220 PLN/20 szt) i wybrać się na strzelnicę dla przyjemności postrzelania i przyzwyczajenia się do broni. Nic tak dobrze nie poprawia celnosci jak trening na strzelnicy. Dwutakt podobnie jak półautomat jest "amunicjo-żerny". Zanim się spostrzeżesz już w paczce nic nie zostaje. Dlatego moja sugestia to 2 paczki np. Federala Power shok 11.7 g po ok. 115 PLN/20 szt lub Hornady sp po 120 PLN/20 szt i strzelać aż uzyskasz wysoką powtarzalność trafień.

Z dolnych fotek można wywnioskować, że zamek zauważalnie cofa się po strzale i potem wraca na swoje miejsce. Czy jest to wada ? Moim zdaniem warto zapytać sprzedawcę albo za jego pośrednictwem producenta. Jeżeli kupowałeś marala w Polsce to przypuszczam, że za mniejszym lub większym pośrednictwem dystrybutora z Krakowa . Wyślij zapytanie mailowe albo zadzwoń do nich, może znają temat. Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic to wpadnij za tydzień na Hubertus Expo i porozmawiaj z dystrybutorem Browninga stanowisko 14A
ODPOWIEDZ