Chronometr AMMOMASTER RCBS

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Bazyli7
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2012, 00:16
Lokalizacja: podlaskie

Chronometr AMMOMASTER RCBS

Post autor: Bazyli7 »

Czy warto zakupić ten sprzęt? Nie mam chronometru i zastanawiam się nad zakupem. Co sądzicie na temat tego urządzenia/ Może ktoś używa?
msol5
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2011, 07:43
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: msol5 »

Podłączę się do tematu [sorry Bazyli7], także dojrzałem do zakupu chronometru i proszę o radę, jeśli nie ten to jaki? A może ten jest OK. Pozdrawiam msol5
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Re: Chronometr AMMOMASTER RCBS

Post autor: seBOOL »

Bazyli7 pisze:Czy warto zakupić ten sprzęt? Nie mam chronometru i zastanawiam się nad zakupem. Co sądzicie na temat tego urządzenia/ Może ktoś używa?
a nie chodzi wam czasem o chronograf ? :med/:
chronometr to taki baaardzol dokładny zegar z certyfikatem ...
A do czego by to miało być potrzebne bo może ja czegoś nie załapałem :-k
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Po dwóch latach zmagań z elaboracją doszedłem do wniosku że muszę zakupić chronometr. Tak już chyba jest że człowiek po pewnym czasie stwierdza że potrzebna mu jest waga, tumbler czy trymer chociaż początkowo myśli że obejdzie się bez tego sprzętu. Kupiłem okazyjnie Shooting CHRONY M-1 i stwierdzam że jest to fajne urządzenie bo mogę skonfrotować obliczenia z rzeczywistością . Wiem jak szybką kulkę zrobiłem. Sprawdziłem na fabrycznej amunicji że chronometr mierzy dobrze. Nie znam tego sprzetu marki RCBS ale mój kosztował połowę tej kwoty co RCBS. Muszę przyznać że ma fajny kształt ale chyba nie o to chodzi. Co do M-1 to muszę powiedzieć że początkowo myślałem że posiadanie podświetlenia IR to czysta fanaberia ale szybko okazało się że jest odwrotnie. Bez podświetlenia IR bardzo często jest niemożliwe wykonanie jakichkolwiek pomiarów. Naprawdę bardzo rzadko miałem naturalne oswietlenie które umożliwiało mi dokonywanie pomiarów . Były też spore różnice pomiędzy pomiarami kulek z tej samej parti. Zakup podświetlenia IR umożliwił mi dokonywanie pomiarów nawet przy bardzo słabym oswietleniu dodatkowo różnice prędkości pomiędzy pomiarami kulek z tej samej serii uległy znacznemu zmniejszeniu. Wyczytałem gdzieś w necie że zastosowanie podświetlenia IR daje właśnie precyzyjniejsze pomiary.
Uważam zakup chronometru za uzasadniony i mysle że warto korzystać z tego urzadzenia przy nowych elaboracjach. Czy model RCBS ma jakąś przewagę na M1 poza ceną tego nie wiem.
msol5
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2011, 07:43
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: msol5 »

Ad. Sebool. Końcówka ".....graf" wskazuje,że urządzenie zapisuje pomiar na papierze, natomiast chronometr pokazuje wynik na wyświetlaczu. pozdrowienia.
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

Człowiek się całe życie uczy :D autentyczne nie wiedziałem :oops:
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

msol5 pisze:Ad. Sebool. Końcówka ".....graf" wskazuje,że urządzenie zapisuje pomiar na papierze, natomiast chronometr pokazuje wynik na wyświetlaczu. pozdrowienia.
Dobrze sobie to wykoncypowales, ale seBOOL ma w tym wypadku racje, nie wszystkie nazwy sa logiczne :)
Chronograph jest zegarkiem ze stoperem,
chronometer jest zegarkiem z certifikatem ze szwajcarskiego insytutu testowania zegarkow,
do pomiaru predkosci pociskow uzywa sie chronograph, albo w skrocie chrono, moze tez byc chrony od shooting chrony.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

To przeze mnie - Kolega napisał chromatograf - poprawiłem na chronometr - powinno być chronograf - mimo ze nie pisze :oops:
Piotr
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Pytanie retoryczne. Mam Shooting Chrony. Jak bez chrono znać prędkość początkową amunicji? To podstawowa dana do kalkulatora balistycznego.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

mkowalczuk pisze:Pytanie retoryczne. Mam Shooting Chrony. Jak bez chrono znać prędkość początkową amunicji? To podstawowa dana do kalkulatora balistycznego.
Może zmierzyć tym czymś po prostu????
QL potrafi się pomylić nawet o 100m/s.

Chrono, chrony, chronometr, chronograf, czy nawet chromatograf na tym konkretnym forum służą - tak mi sie wydaje - do pomiaru prędkości pocisku.
Podobnie bullet, pocisk, szpic czy czubek służą do zatykania nimi łuski.
Ogłoszenie tutaj "Sprzedam szpice" raczej nie dotyczy psów.
forester
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Jeśli QL potrafi się tak pomylić, to dobrze, że go nie kupiłem.
A jak inaczej (równie tanio i prosto) mierzyć prędkość pocisku?
Można pożyczonym chronem, ale ją wolę mieć swoje.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

mkowalczuk pisze:Jeśli QL potrafi się tak pomylić, to dobrze, że go nie kupiłem.
A jak inaczej (równie tanio i prosto) mierzyć prędkość pocisku?
Można pożyczonym chronem, ale ją wolę mieć swoje.
QL jest bardzo dobrym programem, praktycznie używam go ciągle. Tylko on nie mierzy a jedynie szacuje spodziewane parametry naboju przy zadanych zmiennych.
Na kilkaset elaboracji w różnych kalibrach zdarzyło sie kilka w 243W że "rozjechało się" nawet o 100m/s - inne zgadzały się co do metra. Nie mam żadnych podstaw by na QL narzekać. W manualach też zdarzają się pomyłki i to nawet całkiem grube.

cyt: mkowalczuk napisał:
Pytanie retoryczne. Mam Shooting Chrony. Jak bez chrono znać prędkość początkową amunicji? To podstawowa dana do kalkulatora balistycznego.

Zawsze wydawało mi się że Shooting Chrony służy właśnie do pomiaru prędkości - przynajmniej ja tak robię.

Historia sprzed kilkudziesięciu lat:
Studium wojskowe na jednej z uczelni. Prowadzący zajęcia zadaje pytanie "czym czyści się AK47???"
Logarytmem, obywatelu pułkowniku - odpowiada student.
Po chwili zastanowienia pułkownik odpowiada: można i logarytmem, ale lepiej wyciorem :D
forester
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Forester2008 - ja usiłowałem odpowiedzieć na pytanie zasadnicze: czy warto mieć chrono.
Jakie - nie potrafię powiedzieć, bo mam doświadczenie tylko z produktem jednego producenta :oops:


Owszem -można pobawić się w zabawy słowne, ale ja wolę strzelnicę :wink:
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

mkowalczuk pisze:Forester2008 - ja usiłowałem odpowiedzieć na pytanie zasadnicze: czy warto mieć chrono.
Jakie - nie potrafię powiedzieć, bo mam doświadczenie tylko z produktem jednego producenta :oops:


Owszem -można pobawić się w zabawy słowne, ale ja wolę strzelnicę :wink:
Sorry, miałem ciężki dzień. Za dużo kawy :roll:
A poza tym zmieniłem właśnie leki :wink:
forester
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

To ja przepraszam, że piszę tak niezrozumiale.
Pogoda mnie dobija :cry:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

winek64 pisze: Co do M-1 to muszę powiedzieć że początkowo myślałem że posiadanie podświetlenia IR to czysta fanaberia ale szybko okazało się że jest odwrotnie. Bez podświetlenia IR bardzo często jest niemożliwe wykonanie jakichkolwiek pomiarów.
Dzieki za info ,chyba bedzie nastepne na mojej liscie zakupow ,bo juz kilka razy mi sie zdarzylo ze bylo za ciemno na pomiary.
Dotychczas radzilem sobie strzelajac jak najnizej nad czujnikami chrono.
A jak sobie radzisz ze spadajacymi po strzale plastikowymi elementami rozpraszajacymi swiatlo ?
Przy scalonej amunicji pol biedy ,ale jak mierzylem In-line czarnoprochowego w kalibrze .50 ,to co drugi strzal spadaly od podmuchu gazow prochowych.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Bready pisze:
winek64 pisze: Co do M-1 to muszę powiedzieć że początkowo myślałem że posiadanie podświetlenia IR to czysta fanaberia ale szybko okazało się że jest odwrotnie. Bez podświetlenia IR bardzo często jest niemożliwe wykonanie jakichkolwiek pomiarów.
Dzieki za info ,chyba bedzie nastepne na mojej liscie zakupow ,bo juz kilka razy mi sie zdarzylo ze bylo za ciemno na pomiary.
Dotychczas radzilem sobie strzelajac jak najnizej nad czujnikami chrono.
A jak sobie radzisz ze spadajacymi po strzale plastikowymi elementami rozpraszajacymi swiatlo ?
Przy scalonej amunicji pol biedy ,ale jak mierzylem In-line czarnoprochowego w kalibrze .50 ,to co drugi strzal spadaly od podmuchu gazow prochowych.
Jezeli to mozliwe (kable) przesun chrono dalej niz siega podmuch.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

mkowalczuk pisze:Pytanie retoryczne. Mam Shooting Chrony. Jak bez chrono znać prędkość początkową amunicji? To podstawowa dana do kalkulatora balistycznego.
Strzelasz na okreslony dystans, najlepiej jak najdalej, patrzysz na lunete ile potrzebowales MOA czy mils aby tam dojsc, bawisz sie predkoscia poczatkowa w kalkulatorze az wyjdzie tyle samo MOA czy mils co wystrzeliles.
np: wziales swoja wiatrowke i strzeliles na 500 metrow, patrzysz na pokretlo elewacji, potrzebowales 15 MOA, idziesz do kalkulatora wpisujesz predkosc poczatkowo 2600 fps, patrzysz na 500m, wskazuje 18 moa, czyli nie to, wpisujesz 2750 i kalkulator wskazuje 15 moa na 500, ok to jest moja predkosc poczatkowa. Czym wiecej dystansow tym bardziej dokladny wynik, plus ten wynik jest bardziej wazny niz chrono.
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

:lol:
Janusz - jaja sobie ze mnie robisz :(
A Ty wpisujesz do kalkulatora dane z pudełka (to co tam producent raczył napisać), a nie rzeczywiste?

;;pelenluz
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

mkowalczuk pisze::lol:
Janusz - jaja sobie ze mnie robisz :(
A Ty wpisujesz do kalkulatora dane z pudełka (to co tam producent raczył napisać), a nie rzeczywiste?

;;pelenluz
Marek, albo Ty nie zrozumiales mnie, albo ja Ciebie :lol:
Wystrzelane MOA ktore potrzebujesz aby dojsc do tarczy sa chyba bardziej rzeczywiste niz obliczone przez kalkulator na podstawie predkosci chrono..
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

:D
Chyba faktycznie się nie zrozumieliśmy.

Oczywiście - to pole jest najlepszym "kalkulatorem balistycznym", ale od czegoś trzeba zacząć.
No i nikt nie robi różnych ładunków na różne dystanse. Chyba, bo może ktoś jednak taki się znajdzie. Ja bym nie robił. Do poprawek służą mi wieże w optyce.
Chrono nie służy tylko do ustalenia prędkości do kalkulatora. To doskonały wskaźnik jak równe amo robimy/mamy i przy strzelaniu drabinki - zapewnia mi luksus nie martwienia się, że coś mnie zaskoczy.
Pewnie to ostatnie zadanie uznacie za zbędny trud, ale niczemu to przecież nie szkodzi.
No i wraz z danymi ze stacji meteo, człowiek wie o ile zmieni się prędkość przy zmianie temperatury. To ostatnie jeszcze nie do końca poznałem, bo jeszcze szukam swojego COL ale jak już znajdę to i nad tym popracuję :D

No i temat poszedł Kolegom zupełnie w krzaki :oops:
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

mkowalczuk pisze::D
Chyba faktycznie się nie zrozumieliśmy.

Oczywiście - to pole jest najlepszym "kalkulatorem balistycznym", ale od czegoś trzeba zacząć.
No i nikt nie robi różnych ładunków na różne dystanse. Chyba, bo może ktoś jednak taki się znajdzie. Ja bym nie robił. Do poprawek służą mi wieże w optyce.
Chrono nie służy tylko do ustalenia prędkości do kalkulatora. To doskonały wskaźnik jak równe amo robimy/mamy i przy strzelaniu drabinki - zapewnia mi luksus nie martwienia się, że coś mnie zaskoczy.
Pewnie to ostatnie zadanie uznacie za zbędny trud, ale niczemu to przecież nie szkodzi.
No i wraz z danymi ze stacji meteo, człowiek wie o ile zmieni się prędkość przy zmianie temperatury. To ostatnie jeszcze nie do końca poznałem, bo jeszcze szukam swojego COL ale jak już znajdę to i nad tym popracuję :D

No i temat poszedł Kolegom zupełnie w krzaki :oops:
Ja temu co napisales nie zaprzeczam, odpowiedzialem tylko na Twoje pytanie: jak znalezc predkosc poczatkowa bez chrono.

Jezeli chodzi o posiadanie chrono, to zalezy od tego jak jestes zaawansowany w elabopracji, jakie sa moje fundusze, itp.
Mozna zyc bez chrono :) Strzelac, strzelac i strzelac, z czasem wszystko samo ulozy sie w glowie, bedziesz wiedzial mniej wiecej po kalibrze, prochu, wagi pocisku i dlugosci lufy, jaka jest z grubsza jego predkosc (wystarczajaco aby trafic w tarcze na dystans). Na tarczy tez widac "jakosc " Twojej elaboracji, jezeli reszta czynnikow jest stabilna.
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Bready pisze: A jak sobie radzisz ze spadajacymi po strzale plastikowymi elementami rozpraszajacymi swiatlo ?
Przy scalonej amunicji pol biedy ,ale jak mierzylem In-line czarnoprochowego w kalibrze .50 ,to co drugi strzal spadaly od podmuchu gazow prochowych.
Miałem ten sam problem, trochę lipnie wykonał producent te elementy. Po pierwsze troszkę dalej odsuwam teraz statyw z chrono na jakieś 3m. Taśma monterską skleiłem po dwa druty w jeden drut przez co cały układ uzyskał większą stabilność. Podświetlenie przymocowałem do tych plastikowych przesłon za pomocą gumek recepturek. Są one wtedy dużo cięższe niż poprzednio. Teraz podmuch powietrza nie robi chrono żadnej szkody.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Proszę Państwa
Będąc na "Expo Hunting" odwiedziłem jedną firme sprzedającą "Chronograf Shooting Chrony M1"
Po pytaniu : czy nadaje się do pomiaru prędkości pow 700m/s ( czyli .308 i .223
Sprzedawca powiedział , że to raczej chrono do wiatrówek...( cociaż w opisie jest, że od 5- 2000m/s)
To jakie polecacie?
Elaboracja bez chrono ,.... to...
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Jest ok. Mierzy bez problemów. Ma je Parabellum i Cekaus (przynajmniej teoretycznie, sam zapytaj o dostępność).
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Dzięki :D
ODPOWIEDZ