Jaka prasa?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Jaka prasa?

Post autor: DEDEk »

Witam.
Po 3 latach przyszedł kres żywota mojej prasy (jakaś lee ale że dawała rade to nie zmieniałem) No i teraz pytanie. Co kupić lepszego ale w miare dobrych pieniądzach? Kręce pociski w sumie tylko do polowania. Największy kaliber jaki posiadam to 300wm. Co polecacie? Pewnie powiecie Redding Big Boss ale czy do kręcenia kulek myśliwskich jest potrzebna az taka prasa?
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Amunicję elaboruje głównie do polowaczki .Zaczynałem na ,RCBS Partner ,ale wpieniały częste wymiany matryc. Więc kupiłem Lyman T-Mag II i mam spokój .Sześc matryc ,trzy kalibry i do celow łowieckich w zupełności wystarczająca. Partner został do usuwania spłonek. Na pewno są tańsze prasy które również nadadzą sie do tych celów ,ale wydaje mi sie ze czasem lepiej raz zapłacić więcej i mieć spokój na dłużej.
Pozdrawiam Janusz
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Akurat wymiana matryc nie jest dla mnie problemem :)
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Jaka prasa?

Post autor: andy7 »

DEDEk pisze:Witam.
Po 3 latach przyszedł kres żywota mojej prasy (jakaś lee ale że dawała rade to nie zmieniałem) No i teraz pytanie. Co kupić lepszego ale w miare dobrych pieniądzach? Kręce pociski w sumie tylko do polowania. Największy kaliber jaki posiadam to 300wm. Co polecacie? Pewnie powiecie Redding Big Boss ale czy do kręcenia kulek myśliwskich jest potrzebna az taka prasa?
Jaki Budget ?

https://www.youtube.com/watch?v=mTuOwLK ... Y9tfIz2XTT

http://www.grauwolf.net/turban-praezipr ... resse.html

RCBS Rock Chucker



:wink:
Ostatnio zmieniony sobota, 28 marca 2015, 18:59 przez andy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Badr
Posty: 142
Rejestracja: piątek, 01 marca 2013, 22:53
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Badr »

Polecam RCBS RockChucker. Też miałem LEE przez jakiś czas, ale przy większych kalibrach nie dawała rady. Do obecnej prasy nie mam zastrzeżeń. No może oprócz tego, że część spłonek przy odspłonkowywaniu ląduje pod nogami.
raptorek
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2015, 22:31

Post autor: raptorek »

Ja polecam http://parabellum.pl/elaboracja-amunicj ... -cast.html jest świetna reddinga mialem nie polecam przereklamowany ten model Lee o wiele lepszy no i tańszy.

Pozdrawiam
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@raptorek, coś Ty taki cięty na Reddinga? Co oni Tobie zrobili? Serio chciałbym się dowiedzieć...

Co do prasy, to chwale to co mam, czyli Forster Co-Ax. Moze nie najtańsza, ale jestem super zadowolony. Kupując spojrzałem na to z tej strony: Dobra prasa to jednorazowy wydatek. Jeśli rozłożyć jej cenę na lata pracy, to czy to będzie Forster Co-Ax, czy jakiś Redding, z którymi pracowałem również i bylem zadowolony, czy tez RCBS, to różnica jest groszowa.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

wozzi pisze:@raptorek, coś Ty taki cięty na Reddinga? Co oni Tobie zrobili? Serio chciałbym się dowiedzieć...

Co do prasy, to chwale to co mam, czyli Forster Co-Ax. Moze nie najtańsza, ale jestem super zadowolony. Kupując spojrzałem na to z tej strony: Dobra prasa to jednorazowy wydatek. Jeśli rozłożyć jej cenę na lata pracy, to czy to będzie Forster Co-Ax, czy jakiś Redding, z którymi pracowałem również i bylem zadowolony, czy tez RCBS, to różnica jest groszowa.
Farciarz [-(
forester
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Tez mam Forstera co-ax ,bardzo dobra prasa ,jest jednak jedno ale.
Niektorych operacji nie da sie na niej wykonac ,a przynajmniej jest to niewygodne ,dlatego trzeba miec oprocz niej jeszcze klasyczna prase o zamknietym profilu.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Bready pisze:Tez mam Forstera co-ax ,bardzo dobra prasa ,jest jednak jedno ale.
Niektorych operacji nie da sie na niej wykonac ,a przynajmniej jest to niewygodne ,dlatego trzeba miec oprocz niej jeszcze klasyczna prase o zamknietym profilu.
Następny farciarz. A te niektóre to jakie są? Bo też zamiaruje kupić.
forester
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

Witaj,

miałem już kilka różnych pras, zostałem przy Forsterze co-ax i Reddingu big-boos, Forstera mam sam nie wiem dla czego? - powiem szczerze szału nie ma (moje subiektywne odczucie) trzymam go dlatego, że może w końcu minie oświeci dlaczego wszyscy się nim zachwycają? -, big bos - najlepszy kompromis jakość cena, jeżeli miałbym wybrać jedną z pras najbardziej optymalną wybrałbym big-boosa, a jeżeli miałbym wybrać najlepszą wybrałbym to: http://www.grauwolf.net/turban-praezip ... esse.html .

pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

jarzebski pisze:Forstera mam sam nie wiem dla czego?
Może chcesz sprzedać [-o< ?
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

cnnhead pisze:
jarzebski pisze:Forstera mam sam nie wiem dla czego?
Może chcesz sprzedać [-o< ?
może ?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

jarzebski pisze: a jeżeli miałbym wybrać najlepszą wybrałbym to: http://www.grauwolf.net/turban-praezip ... esse.html .
Właśnie na swoją już czekam ponad 3 tygodnie od momentu zamówienia (2 sztuki - dla mnie i kolegi)
dziś dostałem potwierdzenie bardzo się ciesze i niecierpliwie czekam :D :D :D
Dodam że robią trzy rodzaje pras - ta mniejsza o skoku 105mm(dwu kolumnowa), nowy rodzaj 120mm i największa 140mm (te są trzy kolumnowe)
Od wielu lat używam RCBS RC II i nie mam co do niej złych uwag.
Napisz jak możesz coś więcej o foresterze bo dotychczas słyszałem same zachwyty nad nią i sam zastanawiałem się czy sobie jej nie kupić.

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

forester2008 pisze: Następny farciarz. A te niektóre to jakie są? Bo też zamiaruje kupić.
Kalibrowanie pociskow olowianych - pojemnik na pociski nie miesci sie u gory ,nie ma jak zamocowac trzpienia popychajacego pociski.
Lee Bulge Buster Kit - te same przyczyny ,a uzywam do lusek .45ACP
RCBS Primer Pocket Swager - tego to juz zupelnie sie nia da uzywac.
Ogolnie wszystkie operacje w ktorych na dole mocuje sie cos innego niz luske sa trudne albo niemozliwe na tej prasie.
Collet Bullet Puller - w zasadzie sie da uzywac ,ale caly czas przetyczka zaczepia o dzwignie prasy ,a matryca przy dokrecaniu colleta obraca sie w gniezdzie prasy.

I wlasnie do tych rzeczy RockChucker nadal jest mi przydatny ,ale juz jako druga prasa.

Za to w Forsterze wymiana matryc blyskawiczna i genialnie prosta ,zbiera 100% wybitych splonek do sloiczka.
Przelozenie dzwigni zmniejszajace potrzebna sile w miare postepu formatowania luski ,na sam koniec przechodzac przez punkt zwrotny sprawia ze masz pewnosc ze dociagneles dzwignie do koncowego polorzenia.
Pozdrawiam Bready
Sebin83
Posty: 190
Rejestracja: piątek, 14 października 2011, 20:28
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: Sebin83 »

niech się wypowiedzą użytkownicy polskiego "Pro press"a
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

Sebin83 pisze:niech się wypowiedzą użytkownicy polskiego "Pro press"a
tak sobie myślę, "waga 29 kg, mocowana za pośrednictwem dwóch śrub M 16 mm" nie wiem co na to powiedział by mój dosyć masywny stół?

moim zdaniem gdyby ją odchudzić robiąc z niej prasę na jedno stanowisko, może stała by się stała bardziej popularna,
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ma ktoś zdjęcia jak to wygląda i jakieś dane aby coś się o niej dowiedzieć.
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

jarzebski pisze:
Sebin83 pisze:niech się wypowiedzą użytkownicy polskiego "Pro press"a
tak sobie myślę, "waga 29 kg, mocowana za pośrednictwem dwóch śrub M 16 mm" nie wiem co na to powiedział by mój dosyć masywny stół?

moim zdaniem gdyby ją odchudzić robiąc z niej prasę na jedno stanowisko, może stała by się stała bardziej popularna,


I bardziej precyzyjna :D
Turban o Niebo lepszy , ciekawe jaki jest "organoleptycznie" a jeszcze tulejki bocznego prowadzenia zastąpić liniowymi łożyskami :!--!
Sebin83
Posty: 190
Rejestracja: piątek, 14 października 2011, 20:28
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: Sebin83 »

RobertK masz jakieś doświadczenia albo wiadomości że jest mało precyzyjna??

co w niej nie tak??
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Nie chcę aby moje wypowiedzi wypadły jak, jakakolwiek anty-reklama. Nie twierdze rówież ,że jest zle zaprojektowana.
Zakładając dowolność w rozmieszczeniu matryc (operacji) , to "na oko" przy FL np. 338LM oraz jednoczesnym osadzaniu pocisku (z użyciem matrycy wyposażonej w pokrętło mikrometryczne) umieszczonej w przeciwległym gniezdzie , w moim (tylko moim) mniemaniu nie ma mowy o stabilności.Zakładam też ,że prasa "ułożyła się " ( nie jest bezpośrednio z pudełka )Takie tam rozważania :-k Właściwie nie wiem czy dobrze takie rzeczy wypisywać, popieram Polskie pomysły :D
Ps. To wyłącznie moje rozważania ,które nie muszą mieć nic wspólnego z rzeczywistością.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@RobertK Masz na myśli że może się lekko pochylić, bo jak wiemy, jakieś luzy zawsze istnieją?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Owszem tak sobie pomyślałem :D Podwójne cięgła "napędzające" prasę biorę pod uwagę
Ideałem wydaje się umieszczenie osi łuski w osi tłoka prasy oraz po środku nie wiem jak to nazwać , "zapory" miejsca w którym "zapiera" się matryca. I bocznej stabilizacji tłoka przy maksymalnym wysięgu.
Przy niewielkich łuskach to może nie mieć znaczenia :-k :D
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wozzi pisze:@RobertK Masz na myśli że może się lekko pochylić, bo jak wiemy, jakieś luzy zawsze istnieją?
Moim zdaniem ta prasa niema prawa dobrze funkcjonowac.

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

andy7 pisze: Moim zdaniem ta prasa niema prawa dobrze funkcjonowac.
Trochę bym polemizował. Mechanicznie jak jest dobrze wykonana powinna działać dobrze, waga sugeruje konstrukcie wręcz pancerną co prawda konstrukcje również
ocenia się wizualnie a ta to już nie powala.
RobertK pisze: a jeszcze tulejki bocznego prowadzenia zastąpić liniowymi łożyskami :!--!
ciekawe o jakich dokładnie on pisze ale nie deprecjonował bym tych łożysk bo to są bardzo dokładne rozwiązania a wszystko zależy od dokładności wykonania.
Sami do maszyn robimy czujnik pomiaru narzędzia chyba na podobnych łożyskach (tak się domyślam bo tego w prasie nie widać)

Obrazek Obrazek Obrazek

Można stosować i takie elementy - Tuleja prowadząca samosmarująca, Tuleje prowadzące z brązu lub tuleja prowadząca z koszykiem (może oni nazywają to łożyskiem)
Obrazek Obrazek Obrazek

Oceniając wizualnie raczej na pewno nie wybrał bym jej ale może się tak zdarzyć że zaskoczyła by ona mnie w działaniu, na razie wygląd skutecznie odstrasza.
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Chodziło Mu oczywiście o zastosowanie zamiast tulejek ślizgowych łożysk liniowych kulkowych, ze względu na płynność funkcjonowania (precyzja jest Mu znana ):D Wyłącznie dla poprawy odczucia w funkcjonowaniu (bardziej płynna praca) .To Jego marzenia dotyczące Turbana, takie gdybanie.Gdyba bo tej prasy niestety nie kupi .... ale sobie zrobi ;;pelenluz
Co do drugiej to może się On się oczywiście mylić. :D :halo-
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

piotrjub pisze:
Trochę bym polemizował. Mechanicznie jak jest dobrze wykonana powinna działać dobrze, waga sugeruje konstrukcie wręcz pancerną co prawda konstrukcje również
ocenia się wizualnie a ta to już nie powala.
Oczywiscie, ze mozna polemizowac trzeba by bylo sprawdzic w praktyce a potem dokonac pomiaru jak jest z osiowoscia pocisku w stosunku do luski.

Nie zmienia postaci rzeczy, ze prasa jest przekombinowana, juz sam fakt uzycia trzech case holder jest przekombinowany.

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Mogę się tylko zgodzić z kolegą że wygląda na przekombinowaną. Najbardziej nie podoba mi się sposób przeniesienia ruchu (po bokach) i zastosowane elementy.
Sebin83
Posty: 190
Rejestracja: piątek, 14 października 2011, 20:28
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: Sebin83 »

to wszystko dywagacje i nasze rozmyślania... nie ma ktoś praktycznych sprawdzonych spostrzeżeń???
użytkownik jakiś by się wypowiedział
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Dziś dostałem przesyłkę swojej prasy
Mechanicznie bajka, jak będzie pracowała jak wygląda to już się cieszę.

Obrazek Obrazek

druga jest kolegi.
Ostatnio zmieniony środa, 08 kwietnia 2015, 12:53 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

witaj,

możesz napisać gdzie ją zamawiałeś? jakiś czas temu były na egun.de ale teraz nie widzę!

może i ja bym sobie prezent sprawił?

Mariusz
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Szkoda że szybciej nie dogadaliśmy się.
Zamawiałem bezpośrednio u producenta - kolega się zdecydował również i przy 2 sztukach dostaliśmy rabat 20%.
Przy 3 sztukach bo taki był wariant na początku rabat wynosił 25%
Sebin83
Posty: 190
Rejestracja: piątek, 14 października 2011, 20:28
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: Sebin83 »

pikna maszyna czekamy na spostrzeżenia z pracy na niej:)
poziomm
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 20:43
Lokalizacja: Kępno

Post autor: poziomm »

piotrjub pisze:Szkoda że szybciej nie dogadaliśmy się.
Zamawiałem bezpośrednio u producenta - kolega się zdecydował również i przy 2 sztukach dostaliśmy rabat 20%.
Przy 3 sztukach bo taki był wariant na początku rabat wynosił 25%
A może znajdą sie jeszcze chętni i zrobimy większe zamówienie i jeszcze większy rabat ;>
Na takie coś to bym się pisał
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

poziomm pisze:
piotrjub pisze:Szkoda że szybciej nie dogadaliśmy się.
Zamawiałem bezpośrednio u producenta - kolega się zdecydował również i przy 2 sztukach dostaliśmy rabat 20%.
Przy 3 sztukach bo taki był wariant na początku rabat wynosił 25%
A może znajdą sie jeszcze chętni i zrobimy większe zamówienie i jeszcze większy rabat ;>
Na takie coś to bym się pisał
to ja także się pisze,
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

osoby zainteresowane zakupem proszę o kontakt,

jarzebski@poczta.onet.pl
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Jeszcze raz dla zainteresowanych wyjaśnię
są trzy rodzaje pras
- trzy kolumnowa, ruch 140mm, do kalibru .50BMG
- nowa trzy kolumnowa prasa, ruch 120mm
- dwu kolumnowa prasa, ruch 105mm

Moja prasa RCBS RCII ma ruch 87mm, kolegi 90mm - w zupełności wystarczy mi zakres przesuwu 105mm i dlatego taką prasę wybraliśmy z kolegą.
Na początku myślałem o pierwszej wersji a potem o drugiej ale tak jak wspomniałem zakres ruchu 105mm jest dużo większy od tych pras jakie posiadamy obecnie.
ODPOWIEDZ