Luneta Vortex Viper PST 6-24x50 30 mm AO EBR-1

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Luneta Vortex Viper PST 6-24x50 30 mm AO EBR-1

Post autor: Weatherby »

Szanowni Koledzy
Czy ktoś miał okazję popatrzeć przez tę lunetę lub strzelać?
Doświadczenia mile widziane. Mówię oczywiście o sporcie i strzelaniu precyzyjnym na większe odległości.
Pozdr
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Luneta Vortex Viper PST 6-24x50 30 mm AO EBR-1

Post autor: andy7 »

Weatherby pisze:Szanowni Koledzy
Czy ktoś miał okazję popatrzeć przez tę lunetę lub strzelać?
Doświadczenia mile widziane. Mówię oczywiście o sporcie i strzelaniu precyzyjnym na większe odległości.
Pozdr
Dwoch kolegow niezaleznie od siebie polecilo mi ja gdy szukalem cos dla siebie. Obaj Maja wiecej doswiadczenia niz ja.Jeden jest nawet user'em tego Forum. Ze wzgledu na koszty ktorymi nie bylem ograniczony w efekcie koncowym zdecydowalem sie co prawda na zakup innej.


Jedyna " wada " tego szkla, ze regulacja w M-Rad -> 1cm na 100 m czyli tendencja w kierunku tactical

:wink:
Awatar użytkownika
Vorevol
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 13 września 2013, 07:12
Lokalizacja: Basinów

Post autor: Vorevol »

Nie tylko. Produkowana jest także wersja w MOA.
Ale... (zawsze jest jakieś "ale") :twisted: Rozważałem zakup Vortexa Razor HD 5 -20 x50. Niby półka wyżej niż Viper i poszperałem po amerykańskich forach snajperskich i długodystansowych. Okazało się, niestety, że Vortexy mają problem z trakingiem. Potwierdza się to zarówno na Sniper Central jak i Optic Talk.
Zrezygnowałem więc z Vortexa i kupiłem Steinera Military 5-25x 56.
Wklejam link dotyczący Razora, ale te same opinie czytałem jeśli chodzi o Vipera. Weź także pod uwagę, że Razor jest 2,5 raza droższy od Vipera.

https://www.youtube.com/watch?v=x_xJ-3NH8JM
Ostatnio zmieniony piątek, 27 lutego 2015, 20:25 przez Vorevol, łącznie zmieniany 2 razy.
Cedo nulli
.22lr, 9x19, .357Mag, .308Win, .338LM
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Ja mam wersję w moa Dla mnie za takie pieniądze to bajka, najbardziej jestem zadowolony z obsługi wieżyczek i krzyża.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Co należy rozumieć pod pojęciem tracking, bo mi to przy lunetach nic nie mówi?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Vorevol
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 13 września 2013, 07:12
Lokalizacja: Basinów

Post autor: Vorevol »

Chodzi o zgodność klików z przesuwaniem krzyża. W skrócie, żeby każdemu klikowi odpowiadała ta sama wartość przemieszczenia krzyża. Zauważ na filmiku, że w okolicy 5 millsów krzyż prawie się nie rusza, mimo, że sprawdzający klikają. Komentują to zresztą. Kropki ustawione teoretycznie na 5, 10 i 15 millsach nie pokrywają się z nastawami na wieżyczce. Pół biedy, gdyby zawsze była to taka sama różnica. Bo mapujesz sobie celownik i wiesz jakie masz różnice. Ale tu wyraźnie widać, że inne są różnice przy jeździe w dół, a inne w górę.
Cedo nulli
.22lr, 9x19, .357Mag, .308Win, .338LM
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dzieki. Teraz rozumiem o co chodzi. Innymi słowy powtarzalność ustawień można uznać za nieistniejącą...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Vorevol
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 13 września 2013, 07:12
Lokalizacja: Basinów

Post autor: Vorevol »

Nie inaczej. Patrz, za dużo w Stanach, Iraku, Afganie i na forach amerykańskich siedziałem. Brakuje mi czasem polskich wyrażeń. A "powtarzalność" to takie oczywiste. :oops:
Cedo nulli
.22lr, 9x19, .357Mag, .308Win, .338LM
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

Powtarzalność ustawień a właściwe jej brak występuje w wyższym modelu, a czy ktoś wie jak to jest z w.w. modelem?! Może "starsze" są lepiej dopracowane?!
Kol. tribal jak to wygląda u Ciebie?
Czy problem powtarzalności występuje w wszystkich lunetach tej firmy?!
Jak wygląda z jasnością tej lunety, z czym można ją porównać!
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Używam tą lunetę od 3 lat.
W moim modelu nie ma problemu z powtarzalnością. Pierwsze co zrobiłem po zakupie to strzeliłem sobie drabinkę na odległości 100 m. Strzały co 1 mils do papieru milimetrowego ciętego z metra :-)
Wszystko działa poprawnie i powtarzalnie.
Krzyż jest bardzo fajny przy strzelaniu rekreacyjnym, blachy/papier.

Bez wątpienia luneta lepsza, zarówno w jakości wykonania oraz działania mechanizmów w porównaniu np do DOT, od której jest nieznacznie droższa.
Jeżeli chodzi o jasność, to nie jest to najlepszy wybór na polowania :-)

To taka budżetowa średnia półka, którą mogę polecić każdemu. Dwóch moich kolegów też ich używa i sobie chwalą.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Mam podobne spostrzeżenia jak Globus. Moja jest na sprzedaż jak znajdzie się nabywca na mojego remka 700.
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Post autor: jmarcinkowski »

Też mam taką od roku. Jak się naczytałem o jej błędach i niedokładnościach, to też strzeliłem kilka drabinek. Po tym przestałem słuchać narzekań na lunetę :) U mnie zawsze po kręceniu wieżami wracam do pierwotnych ustawień i niczego nie muszę korygować.
Fakt, najjaśniejsza to ona nie jest i raczej do nocnego strzelania bym jej nie polecił, ale w dzień, za te pieniądze jet naprawdę dobrym wyborem. Pewnie, że Nightforce byłby lepszy, ale nie stać mnie na wydanie takiej kasy :(

Pozdrawiam - Jacek
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

Pytając o jasność lunety nie miałem na myśli nocnego polowania. Spróbuję to kolegom zobrazować :
Obie Lunety o takich samych parametrach, ustawiam powiększenie 8* obiekt obserwowany tarcza lisa:
luneta nr 1: widzę wyraźnie sylwetkę i kręgi tarczy!
luneta nr 2 sylweta Tarczy wyraźna, kręgi Tarczy nie widoczne!!
Wniosek: luneta nr 2 jest ciemniejsza,gorsza ....
Nie owijając w bawełnę Delta jest dla mnie za ciemna !!! I ma za gruby krzyż. Szukam najlepszego rozwiązania za nie durze pieniądze!

Nightforce byłby lepszy, ale nie do końca ma mniejsze pole widzenia na 100m i jest ponad dwa razy dorszy!
I mnie również na niego nie stać!
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
ODPOWIEDZ