łuski lapua - powtarzalność ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

łuski lapua - powtarzalność ?

Post autor: Jacek Soplica »

Witam,
Zakupiłem kiedyś łuski lapua do kal 223 rem, na początku nie ważyłem ich, gdy stwierdziłem że trzeba sprawdzić ich wagę zostało w pudełku około 30 nowych i przyznam że były dość wyrównane wagowo. Teraz kupił mój kolega nowiutkie łuski lapua do kalibru 308 win i okazało się że waga łusek jest od 11,13 g do 11,35 g czy to jest normalne ? jakie macie koledzy doświadczenia w tym zakresie ? Dodam że dostałem w prezencie 20 łusek raz odstrzelonych GECO i zważyłem co prawda takie jakie były czyli z odstrzelonymi spłonkami i różnica to tylko 0,04 g, o co tu chodzi? Nowe łuski lapua są równej długości zdarzyły się 3 sztuki krótsze o ,1 mm i co ciekawe to były jedne z cięższych łusek.
Pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

jeszcze parę lat temu wszyscy stawiali na jakość powtarzalność . teraz to wszystko wygląda jakoś inaczej . szybko drogo i do bani. swojego czasu nawet zeiss wstawiał chińskie regulacje krzyża w poziomie i pionie. jednak szybko to się zemsciło spadkiem sprzedazy. jakis czas temu zakupiłem 60 szt łusek rws 8x57js.pakowane po 20 szt w papierowych pudełkach.i tak sobie leżały i czkały na swój pierwszy załadunek. jakie moje było zdziwienie gdy łuski przewazyłem . wszystkie pochodziły z jednej partii, a może 15 szt miało tę samą wagę. długości nie sprawdzałem. myślę że dział kontroli po prostu olał sprawe. [-X
witam
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

A czy aby te nowe łuski nie maja różnej długości? Coś słyszałem, nie miałem jeszcze "nówek" w rekach, ze nowe łuski są nadwymiarowe, wiec nie muszą mieć tej samej długości.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Re: łuski lapua - powtarzalność ?

Post autor: Michał »

Nowe łuski lapua są równej długości zdarzyły się 3 sztuki krótsze o ,1 mm

Mam już drugie opakowanie nowych Lapua 308, łuski nie są równe, różnice w długości to max. 0,1 mm
Ostatnio zmieniony niedziela, 01 lutego 2015, 20:14 przez Michał, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

waga pustej łuski mówi tylko część prawdy... Ostatnimi czasy w długie zimowe wieczory pokusiłem sie o sprawdzenie łusek pod względem pojemności h2o, bo tylko to daje wymierną wiedzę... I co się okazało, że łuski Lapua w kalibrze 6,5x55 (po formacie i strymowaniu na 57,50) miały rozbieżność pomiędzy 58,2 graina do 59,3 graina H2O. Powiem więcej łuski tej samej wagi bez H20 miały rozbieżność do 0,5 graina Pojemności wody. Więc nie ma za bardzo co się sugerować tylko i wyłącznie wagą pustej łuski. Może gdybyś kupił i wszystkie byłyby z jednej partii to rozbieżności pojemnościowe byłyby mniejsze, ale wiem jedno wadze pustej łuski wierzyć nie wolno...

Znacznie znacznie bardziej dokładne pojemnościowo są Normy. Takie mam doświadczenia

Jeszcze jedno przeważyłem pojemnościowo 470 Lapuy i 300 Normy :)
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Kolega wszystkich łusek nie mierzył gdzieś około 30, właśnie rozmawiałem z drugim kolegą z kalibrem 308 win i kupił łuski hornadego match, tu różnice też są jednak wszystko tzn 50 sztuk mieści się w przedziale 0.1 g, ale zwykle różnica wynosiła 0,04 g w takim przedziale była zdecydowana większość , w lapua wyszło mi 0,22 g. Tak czy inaczej ciekawa jest ta partia łusek GECO. Wydaje mi się że łuski z jednej partii powinny być bardziej wyrównane, a jak nie są to do przemiału.

Pozdrawiam
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

jak napisałem wcześniej, trzeba zmierzyć pojemnościowo, bo miara wagowa niewiele mówi ...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
ODPOWIEDZ