Łuski Remington'a, Winchester'a...

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Łuski Remington'a, Winchester'a...

Post autor: Bartek L »

... i innych firm nie będących Lapuą i Normą.
A pytanie brzmi jaka jest ich trwałość, czyli ile razy można je bezpiecznie elaborować? (ewentualnie o ile są słabsze od łusek Lapuy?)
Są one dość tanie ale czy ich jakość jest adekwatna do ceny?
Oprócz trwałości jaka jest ich ogólna jakość wykonania w porównaniu z Lapuą (czy jest bardzo widoczne)?
Czy opłaca się zainwestować w takie łuski?
Te pytania podyktowane są chęcią posiadania (ale jeszcze nie wiem czy coś mi z tego wyjdzie) broni w dość egzotycznym kalibrze 7-08 Rem. Ciekawi mnie też kilka innych kalibrów, do których amunicji się raczej w Polsce nie dostanie a do których ani Lapua ani Norma nie produkują łusek...
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Mogą się najwyżej róznić rozrzutem wagi - w strzelaniach myśliwskich bez znaczenia. Zwróc uwagę na łuski Hornady. Osobiście uzywam lub używałem łuski Winchestera, Remingtona,Federala - bez żadnych problemów. Możesz poselekcjonować wagowo aby były jak najbardziej zunifikowane - ale poza 223 nie robie tego w żadnym innym kalibrze
Piotr
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Jeśli mogę zapytać, po co taki dziwny kaliber? Przecież to prawie to samo co popularny 7x57 &#8211; i mimo że europejski bardziej popularny nawet za oceanem. Osiągi niemal identyczne a nieznacznie pojemniejsza łuska pozwala pracować na trochę niższym ciśnieniu.

Co do łusek. Podzielam opinię PiotrLa, Hornady są bardzo dobre (czasem występują z Headstamp FRONTIER), większość użytkowników amerykańskich forum poświęconych elaboracji stawia je pomiędzy Lapuą a Normą &#8211; samemu elaboruję Frontiery z powodzeniem w 30-06 i po ~50 załadowaniach nie odrzuciłem jeszcze ani jednej. Łuski Remingtona i Winchestera (oprócz solidnych WSM i WSSM) wytrzymują znacznie mniej, po 20-30 ładowaniach zostawało mi tylko około połowy partii, Lapuę ładowałem powyżej 100 razy a 5.6x52R Normy mam elaborowane powyżej 50 razy i dotychczas odrzuciłem dopiero 1 sztukę. Bardzo ważne jest okresowe odpuszczanie szyjek.
darzbór!
Paweł Morawski
Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Post autor: Bartek L »

Porównując dane z tabel balistycznych różnych producentów zauważyłem, że 7-08 jest niewiele słabszy od 7x64 ale wyraźnie mocniejszy od 7x57. Mówię tu raczej o balistyce niż o energii. Normalnie wybrałbym 7x64 ale krótsza łuska 7-08 jest czymś w rodzaju kaprysu czy gustu 8-)
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

7-08: P<sub>max</sub> = 4150 bar, V = 55 gr H<sub>2</sub>O;
7x57: P<sub>max</sub> = 3900 bar, V = 59.5 gr H<sub>2</sub>O;

Przy bardzo lekkich pociskach i szybkich prochach 7-08 ma niewielką przewagę nieco wyższego ciśnienia (10-15 m/sek), przy pociskach cięższych i konieczności zastosowania wolnego prochu przewaga ta znika ze względu na mniejszą pojemność łuski &#8211; konieczny byłby silny compress. Pocisk 165 gr może być rozpędzony w obu kalibrach do prędkości ~700 m/sek a pocisk 175 gr do ~680 m/sek.

Różnica w tabelach najprawdopodobniej wynika z &#8222;ostrożności&#8221; producentów. Broń w kalibrze 7-08 jest stosunkowo nowa i bezpiecznie można stosować ciśnienia bliskie dopuszczalnemu. Sporo broni 7x57 to staruszki blisko 100 letnie i producenci, bojąc się ewentualnych problemów, robią amunicję pracującą na ciśnieniach kilkanaście % niższych od dopuszczalnych.
darzbór!
Paweł Morawski
Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Post autor: Bartek L »

Czyli wniosek z tego, że za bardzo chcę kombinować #-o
Nad potencjalnymi zmianami się jeszcze zastanowię. Miała być wstępnie zmiana 308Win :arrow: coś ciut mniejszego, ale to jeszcze trochę czasu upłynie. Może nawet kilka sezonów...
Tak czy inaczej dzięki za wszelkie odpowiedzi i rady :)
ODPOWIEDZ