matryce carbide

Moderatorzy: wierzba, P_iter

evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

matryce carbide

Post autor: evo10 »

czy warto kupić właśnie takie matryce? jak z trwałością? http://parabellum.pl/elaboracja-amunicj ... 3-mtr.html
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: matryce carbide

Post autor: Bready »

NIe wiem czy akurat warto Lymana ,poniewaz ich matryc nie mam ,ale napewno warto kupic matryce Carbide.
Maja one wkladke kalibrujaca wykonana z weglika spiekanego ,przez co ich zywotnosc jest duzo wieksza w porownaniu do zwyklej stali.
Dzieki temu formatowanie nie wymaga ani tak duzej sily ,ani tak dokladnego smarowania.
Mozna nawet formatowac luski bez smarowania ,zalecalbym jednak lekko natluszczac.
Pozdrawiam Bready
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Coś mi się wydaje że ten lyman jest jakoś mało popularny. Było kilka tematów na temat np wag czy matryc lymana i kończyły się na pierwszym poście autora. Za jakiś czas (3-4 miesiące) mam zamiar zakupić sprzęt do elaboracji a że budżet mały to szukam dobrego stosunku jakości do ceny (wiem za 3 miesiące ceny mogą się zmienić ale tym się będę martwił później). Dlatego pytam żeby nie kupować drogo czy 2 razy a w/w lyman ma ceny trochę niższe od np. forstera czy reddinga.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Na wszystkich matrycach da się zrobić ammo,tu nie chodzi o to że któreś są lepsze.
Nie zostaniesz od razu mistrzem karate ubierając od razu czarny pas.
Ammo się robi za pomocą matryc,a nie że one robią ammo,w takim znaczeniu traktuj elaborację,ucz się od dołu zdobywając koleine wtajemniczenia,są one oczywiste gdy je sam odkryjesz.
:halo-
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

No niby każdymi matrycami da się robić ammo ale z niektórymi są większe lub mniejsze problemy które utrudniają prace zwłaszcza początkującym. Matryce mają być do kal. 308win. Zapraszam do wyrażania opinii o swoich matrycach do 308-ki.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

evo10 pisze:Coś mi się wydaje że ten lyman jest jakoś mało popularny. Było kilka tematów na temat np wag czy matryc lymana i kończyły się na pierwszym poście autora. a.
Wage Lymana mam i nie narzekam :)
Co do matryc carbide w moich kalibrach ,tj. .45ACP i 7.62x38R uzywam matryc LEE carbide ,w tym drugim przypadku matrycy 30 carabine ,i uwazam ze LEE carbide sa bardzo w porzadku.
Pozdrawiam Bready
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Matryce LEE mam do 38 specjal i są bardzo dobre. Mam i do 6.5x55, te są do du... . Leżą bo w akcie desperacji kupiłem Reddingi i teraz jest dobrze.
Wojtek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Cyrograf15 pisze:Matryce LEE mam do 38 specjal i są bardzo dobre. Mam i do 6.5x55, te są do du... . Leżą bo w akcie desperacji kupiłem Reddingi
To sie potwierdza regula:
Matryce LEE carbide do kalibrow pistoletowych i rewolwerowych sa wiecej niz ok.
Matryce LEE ale bez wkladki do tych kalibrow sa takie sobie.
Matryce LEE do kalibrow karabinowych sa klopotliwe w uzyciu ,zwlaszcza te zawierajace collety (neck collet sizing i factory collet crimp) ,nie polecam.
Natomiast rewelacyjna jest Lee decaping die ,do wybijania splonek.
Pozdrawiam Bready
kristoferlodz
Posty: 193
Rejestracja: niedziela, 16 października 2011, 15:29
Lokalizacja: Łódź

matryce

Post autor: kristoferlodz »

Witam.
Też elaboruję matrycami LEE do 357mag/38 specjal i są bardzo dobre.
Ale do 308 Win już RCBSa.
W obu wypadkach jest ok. ale niestety nie mam porównania z innymi ....na pewno przy zmianach matryc na inne odkrył bym różnice tak jak kolega "huskys" we wcześniejszym poście pisał.
Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ja używam Lee Collet do formatowania szyjki w 308W i 223rem, uważam, że są doskonałe. Osiowość łusek b.wysoka 0.02-0.05mm (przed osadzeniem pocisków), do formatowania body Reddinga a do osadzania Forster'a. Taki po poszukiwaniach wyszedł mi zestaw.
Goostav
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Probowalem Lee Collet do formatowania szyjki w 30-06.
Jak za slabo docisnelem to pocisk byl luzny ,jak za mocno to odciskalo collet na lusce.
Moze z dzwignia dynamometryczna by to zadzialalo poprawnie ,moze trzpien jest za gruby nie wiem.
Kupilem neck sizing die RCBS ,a colleta nie uzywam.
Pozdrawiam Bready
ZBYCH
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 06 grudnia 2008, 22:59

Post autor: ZBYCH »

Lee Colet sprawuje się świetnie w prasach z ogranicznikiem np. RC4 i podobnych, najpierw trzeba znaleźć
ten "złoty" środek
ZBYCH
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 06 grudnia 2008, 22:59

Post autor: ZBYCH »

w ustawieniu matrycy. oj..
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Coś mało tych lymanów w użytku. Może jednak nie warto tyzykować io kupić reddinga czy rcbsa.
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Post autor: jmarcinkowski »

Witam.
Kupiłem zestaw tych Lymanów skuszony wizją formatowania bez smarowania :) O ile formatowanie samej szyjki jest jak najbardziej w porządku, to formatowanie całej łuski bez smarowania można między bajki włożyć. Idzie toto baaardzo ciężko. Doszło do tego, że przy piątej łusce ta zakleszczyła się w środku i nic nie pomogło. Dwie śrubki ( 6 i 8 mm ) zerwały gwint w mosiądzu i nawet jej nie ruszyły. No i teraz mam matrycę z łuską w środku i żadnego pomysłu na jej wyciągnięcie :( Próbowałem szczypcami, ale tylko obrobiły denko i jest kaplica :(
Będę musiał zapomnieć o formatowaniu na sucho i kupić nową matrycę.
Pozdrawiam.
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Wykrec ekspander i ja wybij.
Mozesz wczesniej ja potrzymac w zamrazarce.
Na sucho to mozna formatowac kalibry pistoletowe ,karabinowe trzeba chociaz minimalnie natluscic.
Nawiasem mowiac caly czas myslalem ze piszemy o matrycach pistoletowych ,bo karabinowych carbide przynajmniej ja nie spotkalem (moze z wyjatkiem .30 carabine).

Cytat ze strony sprzedawcy:
"W zestawie Carbide Deluxe:
- matryca osadzająca pocisk,
- matryca formatująca łuskę na całej długości,
- matryca formatująca szyjkę łuski z ekspanderem z węglików spiekanych"

Wyglada na to ze "carbide" to masz tylko ekspander ,a nie matryce.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Post autor: jmarcinkowski »

No baaaa ... :cry: teraz to ja już wiem. Mówią, że człowiek całe życie się uczy i jeszcze głupi umiera ...
Spierniczyłem sprawę. Nie doczytałem, nie dopytałem, to tak mam.
To wszystko moja wina, a nie matrycy, przeleciałem łuskę delikatnie palcami tłustymi od oleju i myślałem, że tak wystarczy. Już więcej nie popełnię takiego błędu.

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi. Szczególnie jednemu z Kolegów z forum - spróbuje mi pomóc - wielkie dzięki.

Pozdrawiam - Jacek
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Wszystko będzie dobrze,tylko nic już nie rób.
:halo-
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Post autor: jmarcinkowski »

Matryca naprawiona :) za co wielkie dzięki Koledze huskys :!: Za okazaną pomoc i dobre słowo.

Pozdrawiam - Jacek
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Wspomniano o zużywaniu się matryc - tak w praktyce to o jakich przebiegach mowa, ile taka stalowa powinna sformatować łusek zanim sama się rozformatuje.
ODPOWIEDZ