wpływ zamiedziowania lufy na celność

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

wpływ zamiedziowania lufy na celność

Post autor: Stanisław »

Zastanawiam się nad odmiedziowaniem lufy w tikka t3 varmint. Strzelam również na dalsze odległości ale nie jestem brenchestowcem. Nigdy tego nie robiłem wystrzeliłem około 1000 szt w tym około 150 szt. molly. Moim zdaniem nie zauważyłem spadku celności (skupień), ale spadku do ok. 10% mogłem nie zauważyć. Czy odmiedziowanie lufy może poprawić skupienie i czy ma sens? :-k
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

To jest, że jeśli o lufę dbałeś i czyściłeś ją każdorazowo w sposób właściwy, to praktycznie zamiedziowanie nie stanowi dla Twojej broni problemu. Natomiast jeśli dopuściłeś do zapuszczenia lufy, to biorąc pod uwagę, że nie zaobserwowałeś jeszcze pogorszenia skupienia, prawdopodobnie je stracisz.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Dbałem, czyszczę dokładnie przynajmniej lufę po każdym strzelaniu niezwłocznie najpóźniej następnego dnia. :). Zastanawiam się tylko czy odmiedziowanie może jeszcze poprawić skupienie z amunicji elaborowanej (dobrze dobranej) 0,35 - 0,5 moa na 300 m (amunicja sportowa) poniżej moa (większość amunicji myśliwskiej). Seryjna amunicja (na początku) dobrze dobrana (155 i 185 grn) 0d 0,5 do 0,7 moa niemal każda poniżej moa. :-k.
RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Kup piankę "Forest" , psiknij i zostaw na 30-40min ....zobaczysz jakie niebieske wyleci(to rozpuszczona miedź i tombak), potem normalnie wyczyść i jeszcze raz zapuść. Czyszczę tym sposobem od trzech at i jest ok.
Savage 10 FCP-K
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Stanisław, dbaj jak dbałeś. Strzelaj jak strzelałeś. Nie szukaj poprawy skupienia w doczyszczaniu lufy, która jest u Ciebie czysta. Popracuj nad amunicją i poszukaj czegoś co da ciaśniejsze skupienie. Tylko 0,3 moa na 300 m. to dobry wynik.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Tez używam pianki Forest jestem bardzo zadowolony. 40 minut na jednym boku potem wycierak i drugi raz na drugim boku i przecieranie do puki ostatni wycierak nie jest czysty. Metoda po konkluzji informacji z rożnych źródeł.
Awatar użytkownika
Husqvarna
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 00:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Husqvarna »

Potwierdzam opinię kolegów , problem nie dotyczy sprzętu regularnie czyszczonego , co innego klubowego :)
W 3 letnim sztucerze .223 wystarczyło jedno czyszczenie specyfikiem i brak zabarwień niebieskich
w 70 letnim carolku wystarczyły trzy czyszczenia .

Szukać problemu gdzie indziej .
pZDR
.22 .223 .264 .357 i 12-stki HOWGH
Awatar użytkownika
Old Timer
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 07:54
Lokalizacja: z Kranca Swiata

Post autor: Old Timer »

P_iter pisze:Stanisław, dbaj jak dbałeś. Strzelaj jak strzelałeś. Nie szukaj poprawy skupienia w doczyszczaniu lufy, która jest u Ciebie czysta. Popracuj nad amunicją i poszukaj czegoś co da ciaśniejsze skupienie. Tylko 0,3 moa na 300 m. to dobry wynik.





....lepszy niz rekord Swiata.... :oops:.........o ile 10 pociskow przelecialo przez jeden otwor o srednicy okolo 8 mm...... :-({|=
Spluwe wyciagam szybciej niz portfel
DB Waszmosci
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 493
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

Na 100 metrów 0,3 MOA ~8 mm.
Na 300 metrów to będzie ~ 1 cal, 25,4 mm.
Pozdrawiam JanMaz
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

JanMaz pisze: Na 300 metrów to będzie ~ 1 cal, 25,4 mm.
A dodając jeszcze 0,05 o których pisze Stanisław, to daje nam 3 centymetry. Nadal uważam, że to dobry wynik. :D
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 493
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

Wynik fantastyczny.

Wzór na obwód koła 2Pi x r

minuta kątowa to 1/60stopnia, koła (360 stopni).

na 100m mamy wzór 2x100x3.1416=628.32m.

1 stopień (1/360) tej wartości 628,32m/360=1,7453m czyli 174.53cm

1 minuta kątowa (1/60) tej wartości 174.53/60=2.9cm

tak więc na 100m 1 MOA = 2.9cm
Pozdrawiam JanMaz
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Wiem ,ze to b dobry wynik, ale kombinuję czy nie może być lepiej. Co ważne na 800 m też są świetne poniżej 11 -12 cm :-({|= strzelane normalnie z dwójnogu (możliwy błąd strzelca). Broń czyszczę zawsze po strzelaniu bezpośrednio po powrocie z strzelnicy sporadycznie gdy wrócę późno w nocy następnego dnia rano
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Wiem ,ze to b dobry wynik, ale kombinuję czy nie może być lepiej.
Citius-Altius-Fortius


W niedzielę, 20 października, zgodnie z zapowiedzią, odbyła się dziewiąta już edycja, organizowanych przez www.benchrest.pl i KS "Alfa", ogólnopolskich zawodów BENCHREST 100.


I tym razem zwyciężył ADAM SZTYBÓR średnim wynikiem 0,2365 MOA i najlepszą grupą zawodów (0,2041 MOA) potwierdzając swoją stałą wysoką formę, drugi był ROMAN KURDZIEL który ze średnią 0,3283 MOA skopiował co do dziesięciotysięcznej części MOA (!) swój rezultat z zawodów w marcu, a trzeci - debiutant w konkurencji Benchrest - ARTUR TOMCZYKIEWICZ (0,4120 MOA).

Komunikat zawodów

zdjęcia IX edycji


Serdecznie zapraszamy na przyszłoroczne zawody Benchrest 100
Najbliższą Jubileuszową X edycję postaramy się uczcić w sposób szczególny.
ODPOWIEDZ