Dokładność wagi rcbs 1010

Moderatorzy: wierzba, P_iter

waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Dokładność wagi rcbs 1010

Post autor: waskacz6 »

Witajcie czy uważacie ze do celów myśliwskich w parti jeśli są odskoki do 1 graina między nabojami to będzie to widoczne w wieloboju myśliwskim oraz na polowaniu? Pytam tak ponieważ uważam ze wagi mogą nas delikatnie okłamywać jaka jest wasza opinia?
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

1 grain to sporo. To ma znaczenie nie tylko dla celności ale i bezpieczeństwa.
Wojtek
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Czasem 0.30 gr. przy naważce 70 gr. potrafi rozwalić skupienie to 1 gr. to kosmos :wink:
Twoja waga robi takie błędy ?
Pozdrawiam
Maciek
MarcinR
Posty: 322
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:44
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie Olecko
Kontakt:

Post autor: MarcinR »

ad. waskacz6

może chodzi o dokładność 0.1 grain
Marcin Roszko
www.cel.sklep.pl
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

a czy nie chodzi o odskoki w wadzę już scalonego (fabrycznego) naboju?
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

evo10 pisze:a czy nie chodzi o odskoki w wadzę już scalonego (fabrycznego) naboju?
Też mi to do głowy przyszło :-k
forester
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Re: Dokładność wagi rcbs 1010

Post autor: Maciej Krawczak »

waskacz6 pisze:.... jeśli są odskoki do 1 graina między nabojami ...

Czytać, czytać i jeszcze raz - czytać.

Jak między fabrycznymi nabojami to nie taka aż duża różnica.
Na dziku czy rogaczu raczej tego nie zauważysz.

Gdyby to było na prochu, to już całkiem inna sprawa. [-X
waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Post autor: waskacz6 »

Chodzi mi o dokładność wagi 1010 poniewaz na wielu forach czytam że cos nie tak z ta waga dlatego pytam jak to sie ma do polowania. Producent podaje dokładność do 0.1 graina czy uwazacie ze tak jest?uwazacie ze ta waga jest godna zakupu? Właśńie taka zamówiłem i i już płynie do mnie z za wielkiej wody. Mam mętlik ponieważ zalezy mi aby scalać pociski w miare takie same bez odskoków na tarczy do skupienia 1 moa na 100 metrów;-)
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

W moim krótkim żywocie elaboracyjnym nie spotkałem jeszcze wagi RCBS-a (505,1010) ,która nie wymagałaby "lekkich poprawek" :wink:
Pozdrawiam
Maciek
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

owszem zdążają się odchylenia ale bez przesady!!!
Większy problem stanowi zebranie dokładnie takich samych łusek(pojemność lub waga) w grupie 500szt. najmniejsza różnica 0,005grama.

wracając do wagi sprawdziłem ją wielokrotnie największe odchylenie jakie wychwyciłem to 0,025 a najczęściej 0,014grama .
WNIOSEK : bez wagi analitycznej nie jesteś wstanie skontrolować a tym bardziej skorygować. Większość wag elektrycznych waży dokładnie do drugiego miejsca po przecinku (0,00) mimo że producent podaje że do trzeciego!!!
chyba że masz dostęp do lab. lub wydasz na wagę ponad 2 tyś.
jeżeli pozostałe składowe: Łuska pocisk dobierzesz z małą tolerancją wagową to na pewno się uda!
może koledzy coś dodadzą!!
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Weatherby pisze:owszem zdążają się odchylenia ale bez przesady!!! wracając do wagi sprawdziłem ją wielokrotnie największe odchylenie jakie wychwyciłem to 0,025 a najczęściej 0,014grama .
Odchylenie od "wzorca" nie jest największym problemem....najważniejsze to aby waga była powtarzalna-czyli za każdym razem ważyła i "pokazywała" tą samą naważkę prochu [-o<
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Weatherby pisze:... zebranie dokładnie takich samych łusek(pojemność lub waga) w grupie 500szt. najmniejsza różnica 0,005grama. ...
Najmniejsza czy największa. Najmniejszej nie ma co limitować, nie zaszkodzi gdy będzie równa zeru absolutnemu =D> . Jeśli największa, to grubo przesadziłeś. Waskacz pisze o ~150 (po co mu 500 łusek?) sztukach rocznie, wyłącznie do polowania i treningu myśliwskiego. W dodatku wyjątkowo tolerancyjny kaliber 30-06 - w tym zestawieniu różnica masy łusek w partii sięgająca 0,25 g będzie zupełnie akceptowalna (pod warunkiem, że ten sam producent i zbliżona w czasie seria). Waga 10-10 ma problemy z powtarzalnością (szczegółowo już to gdzieś opisałem) ale błąd nie przekracza 0,1-0,2 gr - znów, w tym kalibrze i tym zastosowaniu nie ma żadnego znaczenia.
darzbór!
Paweł Morawski
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

myslałem onajmniejszej różnicy wagowej(0,005).Sam się zastanawiam jaką największą uznać za dopuszczalną dla 223rem.
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Nie ma sztywnych zasad, każdy musi sobie samemu wybrać własne kryterium. Bezpiecznie jest zacząć od 0,5 % wolnej pojemności łuski (pojemność - część zajęta pociskiem). W .223 będzie to około 0,009 cm<sup>3</sup>, czyli 0,08 g.
darzbór!
Paweł Morawski
waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Post autor: waskacz6 »

Tzn poprawek w jakim zakresie?
waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Post autor: waskacz6 »

Powiedzcie najlepsza sklepowa amunicja jakie może mieć różnice w naważkach prochu i czy takie posiada? czy dbają o to aby również było to samo?
Wojtek
Posty: 373
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Wojtek »

Gdzieś zapodziałem kartkę z notatkami - wagami poszczególnych porcji proszku w rozcalanej fabrycznej amunicji RWS. Byłem załamany wynikami.
DB
SP9IUM
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Nie może być dobrze bo technologia wymusza dozowanie objętościowe. Niektóre fabryki wibrują dozownikiem i jest znacznie lepiej. Najczęściej jednak pojemnik z prochem umieszczony jest wysoko nad dozownikiem a jedyna wibracja pochodzi od przypadkowych wstrząsów maszyny.
darzbór!
Paweł Morawski
ODPOWIEDZ