Poprawa centryczności scalanej amunicji

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
wódz_śpiewająca_stopa
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 22:13
Lokalizacja: Dolnośląskie/Wrocław

Poprawa centryczności scalanej amunicji

Post autor: wódz_śpiewająca_stopa »

Witam

Koledzy, jak radzicie sobie z tytułowym tematem ?
Kombinuję już jak mogę, osadzam pocisk nie na trzy czy cztery ruchy dźwigni, a na 15 i więcej, i nie wychodzi mi to jak trzeba :(((
Kiedy przeważę łuski, najczęściej okazuje się że dysponuję grupą powiedzmy 15 szt. o jednakowej wadze, lecz kiedy wykonam z tego amunicję, najczęściej okazuje się że mam ze trzy naboje cechujące się "biciem" w granicach 0,03 mm od osi, większość zamyka się w granicach 0,03 - 0,1 mm a jeden - czasem dwa wyskoczą jak "Filip z konopi" na 0,25 mm... ](*,) .Obecnie radzę sobie tak, że dzielę amunicję pod względem centryczności osadzenia pocisku ( i widzę różnicę na tarczy, stąd problem ;) ) , a resztę przeznaczam do rozscalenia ( chyba że zależy mi na sformatowaniu ogniowym łuski, bo wtedy leję i nie patrzę ) lecz to chyba nie tędy droga ?
Dodam, że w tym wypadku chodzi o kaliber 30-06, łuski Sako formatowane na matrycach RCBS FL, i Redding NS . Początkowo myślałem że chodzi o bicie już na szyjce, ale mimo że np. łuski formatowane FL'em cechują się jakby większą "centrycznością" to w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi na to samo
:bh|:


Pozdrawiam
Wódz

p.s I na co ten mój braciszek konstruował urządzenie do badania takich nikomu "niepotrzebnych" niuansów ? ;))) Scalał bym "na trzy" i przekonany, że wszystko "gra i buczy" spał spokojnie. A tak, namacham się dźwignią prasy jakbym wodę ze studni pompował, i ostatecznie skopię kołdrę w nocy kombinując co robić ? [-o<
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Wodzu,
Masz bardzo dobre wyniki. W zawodniczym benchrest&#8217;cie bicie 0.002" (0.05mm) uważa się za nieistotne, a 0.003" za satysfakcjonujące. Te gorsze, po 0,25mm użyj do rozgrzewania lufy.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ciekawe jak na centryczność wpłynęła by matryca 'competition'? Może ktoś ma doświadczenia?
Goostav
Awatar użytkownika
wódz_śpiewająca_stopa
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 22:13
Lokalizacja: Dolnośląskie/Wrocław

Post autor: wódz_śpiewająca_stopa »

Ad Goostav

Planuję zakup kompletu matryc Redding'a Competition, do elaboracji .223 Rem. Jak już stanę się jego szczęśliwym właścicielem napiszę, jak to wpłynęło na moje wyniki na strzelnicy :) Przeraża mnie jedynie cena, i konieczność osobnego zakupu bushingów. Abstrahując od faktu że nie jestem pewien jakie bushingi powinienem zakupić, jest kłopot z nabyciem takiego kompletu. Smartreloader wprawdzie matryce ma, ale bushingi tylko stalowe i to dość mocno przebrane. Za Wielką Wodą też nie mogę za bardzo się doprosić, więc pewnie jeszcze to trochę potrwa, ale jak już będę miał, to Ci napiszę o wrażeniach :)

Pozdrawiam
Wódz
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Przy łuskach Lapua używam bushigów 0,250 i 0.249. Przy łuskach remingtona i winchestera - elaboracje dziczo - mysliwskie - 0,245
Piotr
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Wodzu,

Sprawa jest banalnie prosta. Robisz 2 naboje na &#8222;zwykłych&#8221; matrycach używając tych pocisków i łusek, które zamierzasz stosować w matrycach bushing type, następnie mierzysz średnicę szyjki na pocisku i kupujesz 2 lub 3 bushingi:
- bushing mniejszy o 0.001" od zmierzonej średnicy może okazać się optymalny do amunicji tarczowej;
- bushing mniejszy o 0.002" od zmierzonej średnicy najprawdopodobniej będzie optymalny do amunicji tarczowej;
- bushing mniejszy o 0.003" od zmierzonej średnicy niemal na pewno będzie optymalny do amunicji myśliwskiej;
darzbór!
Paweł Morawski
ODPOWIEDZ