Co osadzić na tikke t3 .243win, długie dystanse

Moderatorzy: wierzba, P_iter

łukaszp
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2014, 13:39
Lokalizacja: lasu

Co osadzić na tikke t3 .243win, długie dystanse

Post autor: łukaszp »

Witam :halo-

Mam mały dylemat planuje zakup powyższej jednostki i chciałbym osadzić "lupe" ma na razie na uwadze trzy modele m.in. SWAROVSKI Z6I 5-30x50 BT 4A-I ; KAHLES 6-24x56 K 624i Mil4 i najlepsza na koniec IOR 4-28x56 IL mp8. Zastosowanie głównie do polowania na 'pazurkowate' ale chciałbym polować także i w nocy. Prosze o pomoc ewentualnie zaproponować coś innego w tym przedziale cenowym. Niestety fundusze są ograniczone
:cry:
Posiadam już jeden model ior 4-14x56 4A-Dot na weaterby sub-moa .308win jedynym mankamentem jest podświetlanie-za jasne, przy okazji jak się z tym uporać???
kristoferlodz
Posty: 193
Rejestracja: niedziela, 16 października 2011, 15:29
Lokalizacja: Łódź

podświetlenie lunety IOR

Post autor: kristoferlodz »

Witam.
Może to zabrzmi dziwnie i śmiesznie ale mój kolega mając ten sam problem w tym modelu lunety IOR, kiedy już miał sprzedać tą lunetę zapomniał wyłączyć podświetlenie. Paliło się i paliło aż kolega to zauważył i będąc na polowaniu okazało się że zużyte baterie naprawiły podświetlenie tej lunety. Nie wiem czy sprawdzi się to w każdym przypadku ale spróbuj. Może.....
Pozdrawiam Krzysztof
łukaszp
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2014, 13:39
Lokalizacja: lasu

Post autor: łukaszp »

Używam baterii ze starych komputerów więc już na wstępie maja po kilka łądnych lat, w zapasie mam ok 20sztuk. Na nowe bym nie wyrobił.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Wybaczcie nie myśliwemu, ale co stoi na przeszkodzie używać mniejsze powiększenie? Odległość strzału na polowaniu w Polsce nie powinna przekraczać 200m, o ile dobrze się orientuję, a z takim x16 i 300m spokojnie można strzelić... Ja z tego, tyle ze do papieru i na 800m strzelałem...

P.S. Dopisze na wszelki wypadek: wraz ze wzrostem powiększenia zmniejsza się "użytkowość" szklą w warunkach zlej widoczności/nocnych. Przy ograniczeniu powiększenia można wiec:
a. zmniejszyć masę szkła, gdyż mniejsza srednica obiektywu da nam tyle samo światła, co przez szkło z większym obiektywem i powiększeniu;
b. zaoszczędzić sporo forsy, gdyż najczęściej szkła o dużym powiększeniu i dobrej liczbie świetlnej, czy jak to się po Polsku fachowo nazywa, są dużo droższe, od szkieł z mniejszym powiększeniem i tej samej jasności;
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
łukaszp
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2014, 13:39
Lokalizacja: lasu

Post autor: łukaszp »

wozzi pisze:Wybaczcie nie myśliwemu, ale co stoi na przeszkodzie używać mniejsze powiększenie? Odległość strzału na polowaniu w Polsce nie powinna przekraczać 200m, o ile dobrze się orientuję, a z takim x16 i 300m spokojnie można strzelić... Ja z tego, tyle ze do papieru i na 800m strzelałem...

P.S. Dopisze na wszelki wypadek: wraz ze wzrostem powiększenia zmniejsza się "użytkowość" szklą w warunkach zlej widoczności/nocnych. Przy ograniczeniu powiększenia można wiec:
a. zmniejszyć masę szkła, gdyż mniejsza srednica obiektywu da nam tyle samo światła, co przez szkło z większym obiektywem i powiększeniu;
b. zaoszczędzić sporo forsy, gdyż najczęściej szkła o dużym powiększeniu i dobrej liczbie świetlnej, czy jak to się po Polsku fachowo nazywa, są dużo droższe, od szkieł z mniejszym powiększeniem i tej samej jasności;
Dziękuje za "przypomnienie" tego co wiem i zapewniam, że staram się przestrzegać tego przepisu, dziki strzelam do 100m a sarny do 150m z podchodu. Chciałbym nadmienić że czasami trudno określić wiek u samców zwierzyny płowej i dla tego przymierzam się do zakupu takich lunet. Znam nemrodów którzy wożą do dentysty żuchwy... i nie chce do nich należeć.
Ogólnie strzelam z 10x w nocy też więc myśle że z zaproponowanych lunet mogę korzystać w nocy. Wiadomo nie z 30x czy 20x tylko 8x lub 10x.
Mimo to dzięki.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@łukaszp, mimo miłego tonu, mam wrażenie, ze mnie kolega nie zrozumiał. Jak pisałem, nie jestem myśliwym. To i owo zasłyszałem, to i owo uważam, ze wiem, co nie zawsze musi być prawda, bo w Polsce rzadko bywam... Nie było moim zamiarem, "przypominanie" koledze, na jakie odległości ma prawo strzelać. Chodziło mi raczej o zweryfikowanie własnych informacji. Nic zresztą, poza etyka myśliwska, a ta jest ew. różna w różnych krajach, nie stoi na przeszkodzie, aby strzelać z większych odległości dla przykładu na czarnym lądzie... Tylko dlatego moja dygresja o odległościach w Polsce. W tytule napisał kolega o strzelaniu na dalekie dystanse, a dla mnie 200m takowym nie jest... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
ifrit
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 23 sierpnia 2009, 11:02
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: ifrit »

Witam.
Napiszę to do czego sam doszedłem na podstawie użytkowania Svara PV 6-24 TDS
Ogólnie wąskie pole widzenia, co w nocy skutkuje tym, że w lornetce widzisz rudego, natomiast lunetą omiatasz pole, nie mogąc go znaleźć. I tak jak napisał przedmówca, wystarczy zwiększyć powiększenie i widoczność zmniejsza się lawinowo.
Ostatecznie, pod koniec obecnego lisiego sezonu zmieniłem wspomnianego Svarka na Zenita S&B 2,5-10x56.
Dlaczego? Bo z sugerowanych lunet o dużych nastawach nie da się w nocy polować, chyba, że przy pełni i śniegu.
Od tego sezonu Svar będzie tylko na rogacze i letnie dziki.
Życzę udanych wyborów.
DB Andrzej.
A. Ifrit
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Obrazek
Zamontuj taką.
"Będzie Pan zadowolony"
łukaszp
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2014, 13:39
Lokalizacja: lasu

Post autor: łukaszp »

@wozzi nie chciałem urazić ani obrazić jeśli tak to przepraszam.
Panie RC kiepsko widzę na zdjęciu ale to chyba leica 2,4-16x56, dzięki za propozycje rozważę
ODPOWIEDZ