Wszystko o łuskach

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Wszystko o łuskach

Post autor: wozzi »

Pomyślałem sobie, ze przydałby sie temat poświęcony łuskom. obejmujący plusy i minusy łusek poszczególnych producentów.

Znalezione w "niemieckim" internecie:

Zarówno łuski RWS, jak i DAG sa produkowane przez RUAG Ammotec, ale ich wartość elaboracyjna jest bardzo różna. Łuski <b>RWS</b> są produktem 1-szej klasy, a łuski <b>DAG</b> maja o wiele większą zawartość cynku w mosiądzu , co skutkuje większą twardością i skłonnością do pęknięć. Również cywilne łuski taniej amunicja <b>Cineshot</b> maja podobna zawartość cynku i nie bardzo nadają się do elaboracji.

Wojsko łuski <b>MEN</b> są natomiast z bardzo dobrej jakości mosiądzu, tylko ewentualnie trzeba przed elaboracja usunąć crim splonek, co robi się jednak tylko raz.

Materiał łusek firmy <b>Remington</b> jest za miękki, aby je używać w silnych ładunkach/magnumach.

Łuski <b>GFL</b> (Fiocchi) są bardzo kruche, co skutkuje ich szybkim pękaniem.

Czekam na dodatki i komentarze...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Wszystko o łuskach

Post autor: Bready »

wozzi pisze: Materiał łusek firmy <b>Remington</b> jest za miękki, aby je używać w silnych ładunkach/magnumach.
No ,jak Remington jest za mieki to co dopiero Prvi Partizan ,ten jest dopiero miekki.
Nie wiem jak w innych kalibrach ,ale w 30-06 Remington jest ok ,napewno twardszy od Fiocchi
Pozdrawiam Bready
ararar
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 01 lutego 2011, 11:59

Post autor: ararar »

http://lutz-moeller-jagd.de/Munition/Pa ... elsen.html

Wozzi dokladnie tak jest napisane jak wspomniałeś, Pod tym linkiem fest fotka łuski DAG i PPU przy tym samym ciśnieniu. W DAG rozdymało kieszonke spłonki i podejżewam, że bez kleju będzie ciężko cokolwiek tam zamontować. :)
ararar
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 01 lutego 2011, 11:59

Post autor: ararar »

Sorki bzdety napisałem

.300 Win. Mag. PPU 6.246 bar und .30-06 DAG 5.748 bar von unten

takie tam były ciśnienia
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dzieki za linka ararar. Lutz pisze tam faktycznie tez o RWS i RP (Remington). Ciekawa historia z tymi wylatującymi spłonkami... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

Łuski PP miękkie :shock: to w moich ktoś zmienił skład :mrgreen:
Ciężko się formatują FL ...Miałem nowe i musiałem co najmniej
dwa razy formatować bo za nic nie chciały się zmieścić do komory.
No i mają najmniejszą pojemność z tych co mam.
Dopiero kiedy były strzelone zaczęły się normalnie obrabiać :)
Natomiast zero oporu dają S&B jakby były z ołowiu :-s
Najlepiej mi się pracuje z Geco i Hornady Match i mają podobną
pojemność na korzyść Hornady.No i Hornady wydają się najrówniejsze
wagowo i pojemnościowo.Bardzo mało było skrajnie ciężkich albo lekkich.
...
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Witam ,
U mnie z łusek GECO i Hornady w 308 win wychodzi w pojemności bardzo duża różnica, co prawda te hornady są z odzysku z naboi myśliwskich.
Geco pojemnościowo jest zbliżone do RWS, Lapua, czy Sako , wszystkie z odzysku, nie miałem fabrycznie nowych.

W związku z tymi łuskami mam pytanko :) kolega co to miał brać tego Sako varminta, już go oczywiście ma i strzela i teraz coś chce pokombinować żeby zrobić jakieś dobre naboje do postrzelania na 300 m, a może jak się uda to i dalej. Chodzi o to że chce zakupić jakąś partię nowych łusek ale nie widzę żeby np. lapua do 308 win miała łuski oznaczone "match" , nie wiem czy to ważne ? A może pytanie jakie łuski do tego koledzy polecacie? co najlepsze?

Dodam tylko że sztucer miał mieć lufę 19 mm, okazało się jednak że lufa ma 22 mm :(

Pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
Bazyli7
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2012, 00:16
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Bazyli7 »

Łuski GFL w 223 Rem trafiają się z kanałem ogniowym nie w osi , trzeba uważać przy formatowaniu aby nie zniszczyć trzpienia matrycy.
Marzenia pomagają w życiu i nie szkodzą zdrowiu...
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

GFL, to chyba Fiocci, zgadza się?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Bazyli7 pisze:Łuski GFL w 223 Rem trafiają się z kanałem ogniowym nie w osi , trzeba uważać przy formatowaniu aby nie zniszczyć trzpienia matrycy.
W każdej GFL-Fiochi w 223R kanał ogniowy nie jest w osi,może w innych kalibrach tej firmy osiowość kanału jest "lepsza" ale nie miałem z nimi do czynienia.

Ciągnąc dalej temat łusek to osobiście nie zaobserwowałem "fenomenu" Łusek Lapua w 223R.....
Pozdrawiam
Maciek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Przejrzałem wyrywkowo mój spory zbiór GLF w .45 ACP i żadnym anormalnych odchyłek nie zauważyłem... Wszystko łuski typu "podniesione", czyli z amunicji kupnej, raz strzelane. :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Wozzi, też zauważyłem ten fenomen łusek Fiocchi. W .223, 9x19, 38 special jest bardzo różnie i trafiają się tak przekoszone że trudno odspłonkować. W 45ACP idealnie w osi, może ktoś inny im te łuski robi :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Temat wszystko o łuskach więc pytam:
Jak może być różnica w wysokości szyjki łuski na całym obwodzie? Krawędź szyjki jest jakby ścinał pod skosem.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

W nowych łuskach, czy w już używanych? Jeśli w używanych, to może ktoś nieosiowo skracał... co zresztą w nowych tez na 100% wykluczyć nie można.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

łuski raz odstrzelone z fabrycznej amunicji, mój rimmer pewnie badziewny więc pytam ile może wynosić odchyłka.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

A to zrozumiałem nie tak... Niestety nie wiem, od którego punktu staje sie to niebezpieczne... co pewnie jest przy każdym kalibrze inne. Na pewno nie wpływa to dodatnio na powtarzalność i celność...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

I właśnie mi chodzi o wpływ na celność i powtarzalność, kaliber 308w i 223r
guzik
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 04 sierpnia 2013, 13:08
Lokalizacja: k. Płocka

Post autor: guzik »

Fajny temat... =D>

Może by tak Koledzy, którzy mierzyli pojemność łusek różnych producentów podawali wyniki ?? :oops:
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

guzik pisze:Może by tak Koledzy, którzy mierzyli pojemność łusek różnych producentów podawali wyniki ?? :oops:
Nie za bardzo widzę, w czym by to mogło pomóc. Mierze łuski po odstrzeleniu z mojej broni. Przy użyciu innej broni, a tym samym innej komory nabojowej, ich pojemność będzie inna... Ok, po sformatowaniu na pełnej długości nie, ale dalej pozostanie różnica jaka mamy przy łuskach tego samego producenta, ale z innej serii produkcyjnej.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ