Naważka VV N140, łuska Lapua + pocisk Sierra 165gr SBT .308

Moderatorzy: wierzba, P_iter

toolman
Posty: 9
Rejestracja: środa, 20 listopada 2013, 17:57
Lokalizacja: War-Maz.

Naważka VV N140, łuska Lapua + pocisk Sierra 165gr SBT .308

Post autor: toolman »

Witam Forumowiczów.
Jestem młodym myśliwym oraz nowym na tym forum. Od jakiegoś czasu noszę się z myślą zakupu broni nadającej się do strzelań długodystansowych, wcześniej jednak postanowiłem spróbować swoich sił w elaboracji z tego względu, że jest ona niezbędna by uzyskać satysfakcjonujące wyniki na tarczy. Wobec tego przeczytałem książkę Ejsmonta oraz Morawskiego, skompletowałem potrzebny sprzęt i pewnie w 1/10 jestem już przygotowany do samodzielnego wytwarzania amunicji. Jestem perfekcjonistą i byłbym bardzo szczęśliwy mogąc trafiać "kula w kulę" choćby na 100 metrów, do tej pory jednak nie udało mi się tego osiągnąć korzystając z fabrycznej amunicji. Obecnie strzelam ze sztucera marki Steyr Mannlicher model Pro Hunter w kal. 308, wygrzebałem około 100 łusek Lapua wystrzelonych z mojej broni (przeprowadziłem selekcję), zakupiłem proch VV N140 (bardzo polecany przez p. Ejsmonta do kal.308) oraz pociski Sierra 2145 Game King 165gr SBT. Przeczesałem tabele elab. w poszukiwaniu odpowiedniej naważki owego prochu współgrającej z tym pociskiem, jednak na próżno. W związku z tym zwracam się do Was o pomoc.

-Jaką minimalną/maksymalną naważkę mogę zastosować?
-Jaką naważkę stosować by uzyskać najlepsze skupienie na tarczy? (mimo, że to nie najlepszy pocisk na strzelnicę)
-Jaką naważkę stosować do polowania na lisa, a jaką na dziki?

Pozdrawiam serdecznie!
Szymon
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Kolego,
Nie podałeś długości łuski do jakiej je strymowałeś,jakiej długości chcesz robić amunicję (na polowanie powinna swobodnie mieścić się w magazynku),że o pojemności Twoich łusek nie wspomnę :wink:
Tak na "szybko" to możesz się poruszać w granicach 38.00 gr. do 43.00 gr. ale to by jeszcze trzeba było sprawdzić znając dane których nie podałeś.
Co do drugiego pytania to nikt na nie nie odpowie bo każda lufa lubi co innego i tylko strzelnica da Ci odpowiedź.
Pozdrawiam
Maciek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Kolego

Idziesz na leniucha

Zaopatrz sie w manual VitaVouri lub zajrzyj do niego w internecie -tam masz maxymalne i minalne naważki do twojego kalibru i pocisku
pisza o tym wyraznie autorzy opracowań na ktore sie powolujesz ze przeczytałes

Kazdy z nas sam dochodzil do wyboru najlepszych nawazek i i lektura forum na pewno w tym temacie bedzie wskazana

Nikt nie wskaze ci najlepszej nawazki - kazdy z nas sam odpowiada za to co robi i nie ma najmniejszego zamiaru ponosic odpowiedzialnosci za kogos

Twoja "lufa raczej nie pokocha " pocisków Sierry do strzelania precyzyjnego ze względu na tandetnośc tychże
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

walther pisze:Twoja "lufa raczej nie pokocha " pocisków Sierry do strzelania precyzyjnego ze względu na tandetnośc tychże
Tu się z Kolegą nie zgodzę...Pociski Sierry są bardzo powtarzalne i nie spotkałem się aby czyjaś lufa ich nie polubiła tylko ktoś kto pociąga za spust musi umieć strzelać :wink:
Przepraszam za OT :mrgreen:
Pozdrawiam
Maciek
toolman
Posty: 9
Rejestracja: środa, 20 listopada 2013, 17:57
Lokalizacja: War-Maz.

Post autor: toolman »

Maciek K pisze:Kolego,
Nie podałeś długości łuski do jakiej je strymowałeś,jakiej długości chcesz robić amunicję (na polowanie powinna swobodnie mieścić się w magazynku),że o pojemności Twoich łusek nie wspomnę :wink:
Tak na "szybko" to możesz się poruszać w granicach 38.00 gr. do 43.00 gr. ale to by jeszcze trzeba było sprawdzić znając dane których nie podałeś.
Co do drugiego pytania to nikt na nie nie odpowie bo każda lufa lubi co innego i tylko strzelnica da Ci odpowiedź.
Część łusek mam po: Lapule Medze 9,7g, zaś drugą część LM 12g. Póki co 15 z nich strymowałem do długości 51mm kierując się długością fabrycznej łuski Lapuy. Niestety ich pojemności nie znam i nie mam wiedzy jak ją sprawdzić. Z miejscem w magazynku nie ma problemu, spokojnie mieści się tam amunicja długości 71< mm.
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

toolman pisze:Część łusek mam po: Lapule Medze 9,7g, zaś drugą część LM 12g
To nie ma znaczenia bo łuski są takie same.
Musisz sam powalczyć w podanym przedziale naważek np. co 0.30 gr. i zobaczyć co tarcza pokaże.Gdyby nie było pozytywnych "efektów" to pozostaje Ci jeszcze zmiana osadzenia pocisku (jego głębokości w łusce).Jedna lufa lubi osadzenie na gwint a druga tego nie toleruje.
Co do objętości łuski to bierzesz parę łusek wymytych i sformatowanych,każdą pojedynczo ważysz,zerujesz wagę a potem do tej łuski nalewasz wody po koniec szyjki (bez menisku).
Waga w gramach wody pokaże Ci ich objętość.
Co do pocisku na lisy to proponuję Ci Sierrę FMJBT 150 gr. #2115,będzie dużo mniej ekspansywna w tuszy lisa od wspomnianego Game Kinga.
Pozdrawiam
Maciek
toolman
Posty: 9
Rejestracja: środa, 20 listopada 2013, 17:57
Lokalizacja: War-Maz.

Post autor: toolman »

walther pisze:Kolego

Idziesz na leniucha

Zaopatrz sie w manual VitaVouri lub zajrzyj do niego w internecie -tam masz maxymalne i minalne naważki do twojego kalibru i pocisku
pisza o tym wyraznie autorzy opracowań na ktore sie powolujesz ze przeczytałes

Kazdy z nas sam dochodzil do wyboru najlepszych nawazek i i lektura forum na pewno w tym temacie bedzie wskazana

Nikt nie wskaze ci najlepszej nawazki - kazdy z nas sam odpowiada za to co robi i nie ma najmniejszego zamiaru ponosic odpowiedzialnosci za kogos

Twoja "lufa raczej nie pokocha " pocisków Sierry do strzelania precyzyjnego ze względu na tandetnośc tychże

Wciąż szukam w najróżniejszych tabelach pocisku, który nabyłem i odpowiednich naważek do niego, lecz niestety znaleźć nie mogę, również w manualu VV. Być może przeoczyłem to czytając zakupione poradniki, więc wrócę do lektury. Wybaczcie mi moją niewiedzę, nadal jestem żółtodziobem i wiele czasu upłynie zanim nabiorę doświadczenia dlatego zwracam się z tym problemem do Was.
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

walther pisze:
Twoja "lufa raczej nie pokocha " pocisków Sierry do strzelania precyzyjnego ze względu na tandetnośc tychże
A tu chętnie się dowiem czegoś więcej :shock: używam co prawda tylko do papieru pocisków MatchKing.
Nie miałem okazji zrobić testów z jakiegoś pewnego statywu ale z bipodu i monopodu strzeliłem
skupienie 0,5MOA na 100m na 450m strzeliłem skupienie 0,750MOA.
(dodam tylko że na 100m w pięciu strzałach a na 450m w 15 strzałach)
Czymże objawia się tandetność pocisków Sierry ? :-k

Przepraszam że poza tematem choć poniekąd w temacie pada marka Sierra :mrgreen:
...
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

seBOOL pisze: A tu chętnie się dowiem czegoś więcej :shock: używam co prawda tylko do papieru pocisków MatchKing.
Też mnie to ciekawi. Mam raczej miłe doświadczenia jeśli chodzi o pociski Sierry a zwłaszcza Match King-i.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ja bym powiedział, że sierrę wręcz "ciężko" spie....przyć. Bardzo wdzięczny pocisk do elaboracji. Dobra i powtarzalna, chociaż oczywiście nie są niezastąpione.
Goostav
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Pociski Sierra - sa doskonałe
do celów treningowych ,do strzelania wieloboju mysliwskiego -bez problemu robilem z HP i HPBT stówe na rogaczu a przy przystrzeliwaniu drabinki miałem jedną dziure- tylko w pewnym momencie przestało mi to wystarczać
i majac mozliwosc powrotu do przeszłosci pominąłbym Sierrę całkowicie


pociski mają spory rozrzut wagowy i dlatego chocby nie wiem jak milosnie lufa nadstawiala dziury do tych pocisków i nie wiem jak byscie przeprowadzali gre wstepna elaborując to do strzelania benchrestowego i dalekodystansowego orgazmu z Sierry moze nie być i prędzej czy pózniej lufa znajdzie sobie innego czlonka


do polowania Sierra takze mi nie podeszła -duza fragmentacja pocisku w tuszy dyskwalifikuje ja w moim odczuciu estetyki :D

PS -Wielkie Sorry za skojarzenia sexualne :oops:
to tylko w nawiazaniu do wypowiedzi Kolegi że "lufa musi polubieć pocisk " :oops:
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Co do wyboru optymalnej nawazki :

Kolego jak napisałem wyżej do pewnych rzeczy musisz dojsc sam -nikt Ciebie w tym nie zastapi choć koledzy zapewne pomogą ile beda mogli i chcieli

Przed paroma dniami robilem pierwszy raz naboje 9,3x74 R
Dzieki pomocy Sławka P ktory wyliczyl mi w QL naważke -do wyboru tej włąsciwej zastosowałem pewien "klucz"na ktory naprowadził mnie kiedys moderator emeryt doktor PiotrL

Wybór okazal sie własciwy -na 60 m z kolimatora i z kniejówki (ze stojaka)trzy przestrzeliny dały sie nakryć monetę pieciozlotową
dalej juz nic wiecej nie szukałem i szukac nie mam zamiaru bo to broń i kaliber do polowan zbiorowych

zapewne wielu kolegow korzysta z jakiegos swojego klucza w wyborze startowej nawazki -a moze to tylko przypadek -jeszcze tego nie wiem

tak jak wielu innych spraw które nie sa tak oczywiste jak sie wydają na pierwszy wyrzut oka :D
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

a takie seksualne skojarzenia świadczą tylko o dobrym zdrowiu :eeg/:

A właśnie kończy mi się Sierra i może kolega by doradził/podzielił
się jaki pocisk używa do papieru :-k
Może bym poeksperymentował troszkę :wink: wszak pociskom sierry
wierności do grobowej deski nie obiecałem :mrgreen:
Czas jest dobry do szukania 8-)
...
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

V max Hornady
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

przepraszam telefon nie pozwolil mi skończyc postu

uzywam Hornady jak wspomnialem wyzej ale do strzelan dlugodystansowych uzyłbym coś z BT ze wzgledu na aeurodynamike a najlepiej Nosler -maja tam teraz w nowosciach ciekawe rzeczy

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

walther pisze: .................................... naboje 9,3x74 R
Dzieki pomocy Sławka P ktory wyliczyl mi w QL naważke -do wyboru tej włąsciwej zastosowałem pewien "klucz"na ktory naprowadził mnie kiedys moderator emeryt doktor PiotrL
Może kolega ten temat bardziej rozwinąć podając więcej szczegółów.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

nie
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Ale czemu ja nie ja bym powiedział :oops:
A tak na serio może nie w tym kalibrze próbuje się dostrzelać z 243 win kniejówka też na zbiorówki na 100 m skupienie wyszło 5-7 cm.
Czy dobrze kombinuje że na 50 m wyjdzie ciaśniej.
Darek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

To na razie tylko moje przypuszczenia -nie wiem czy sie nadal beda potwierdzac
za wczesnie o tym pisac
ale moze kiedys jak oglosze to jak teorie wzglednosci ładunku prochowego [-(

nie zapomne o Was Koledzy ;;pelenluz

bron na zbiorowki przystrzeliwuje zawsze na 50-60 m -dalej nie ma sensu
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

A tam jeśli masz ochotę to dawaj ja już ci wierzę (mały krok da człowieka wielki dla elaboracji czy jak tam szło) :-k
Darek
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

walther pisze:nie
To się nazywa "koleżeństwo" w każdym calu :mrgreen:
Pozdrawiam
Maciek
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Sierra GK 180 grn Varget 7,5 cm na 300 m. Choć do papieru wolę lapua SJ 155 grn. :halo-
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Stanisław
Strasznie intryguje mnie twoj post -od dwoch tygodni sie zastanawiam :shock:

chodzi o te 7,5 cm
czyzby to opad pocisku ?
czy może "miarka" prochu ?
czy moze skupienie -średnica ,ŚPT :?: :?:
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Stanisław
Strasznie intryguje mnie twoj post -od dwoch tygodni sie zastanawiam Shocked

chodzi o te 7,5 cm
czyzby to opad pocisku ?
czy może "miarka" prochu ?
czy moze skupienie -średnica ,ŚPT
No tak 7,5cm to jakby za duża dziurka do sexu i nie wiadomo o co chodzi. =D>
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Dla mnie nie jest za duza :D :D

w sam raz
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

7,5 cm rozrzutu. poniżej 1 MOA :oops:
ODPOWIEDZ