proch vs pociski

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

proch vs pociski

Post autor: goostav »

Jak dobierać proch do pocisków? W katalogach często występują różne prochy tego samego producenta,które zaleca przy danym kalibrze/pocisku/wadze, jak wywnioskować który lepszy? Jak dobrać proch do pocisku którego nie ma w katalogach? Jestem początkujący więc cierpliwości...jak dobierać spłonki do elaboracji?Gdzieś na jakims forum angielskojęzycznym doczytałem,że to może mieć kolosalne znaczenie dla celności. Może jeszcze jakieś uwagi co i jak na początek. Z góry dziekuję.
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Raczej dobiera sie proch do kalibrow - z modyfikacjami na wage pociskow .Przed nabraniem doswiadczen wrto stosować pewne kompozycje z fabrycznych czy firmowych manuali. Z czasem mozna zacząc samemu komponować. Pociski do ktorych nie ma podanych - przez analogie do pocisków podobnych w kształcie i wadze - ale tu trzebamiec jakiś program kalkulacyjny typu Quick Load i duzo ostrozności. Spłonki - nie uwazam aby ich rodzaj miał kolosalne znaczenie - po prostu do kalibrow małych - poza 5,6x52R - spłonki małe czyli SR / Small Rifle/, do duzych - LR czyli Large Rifle. Do magnumowych - spłonki magnum...wazne raczej aby cala seria była identyczna....
Piotr
Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Post autor: Bartek L »

Z tego co zauważyłem to Quick Load jest nawet bezpieczniejszy od manuali - w sensie, że dane z manuala (wartości maxymalne i minimalne) wpisane do QL dają często wynik już niebezpieczny. Ogólnie polecam program bo pokazuje czego można się spodziewać (ale nie oczekiwać czy żądać) po danej kompozycji.
KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KubaG »

Bartek L - dane z manuala w QL dają Ci za wysokie ciśnienie? Podaj jakiś przykład proszę.
Uważam, że dobrze zaczynać od manuali - próbować to co ona pokazują bo prawie zawsze się uda zrobić coś co nas interesuje :)
Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Post autor: Bartek L »

Za niskie ciśnienie jest też niebezpieczne.

Przykład: Vihtavuori
Kaliber 308Win
Pocisk: Sierra MK (HPBT) 150gr
Proch: N140
Trim Lenght: 51,00mm - zgodnie z manualem
Długość całkowita naboju: 71,00mm - też zgodnie z manualem
Naważka minimalna - znacznie poniżej żółtego pola
Naważka maxymalna - może nie czerwone pole ale niewiele brakuje, wg tabeli żadnych dodatkowych oznaczeń a w QL wypełnienie 105,1%

Przykład pierwszy z brzegu.
KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KubaG »

To że przy min. ciśnienie nie wchodzi na żółte to nic niebezpiecznego ...
Ciśnienie wynosi ponad połowe dopuszczalnego - daje nam to gwarancje braku przedmuchów - i na pewno nie jest za niskie.
Co do max - 105% - ciśnienie dalej w normie, a i tak nigdy nie zaczynam robić od max naważki tylko max - 10% i powoli "pniemy" się do góry obserwując zachowanie broni/łuski/spłonki ...
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Bartek L pisze:Za niskie ciśnienie jest też niebezpieczne.

Przykład: Vihtavuori
Kaliber 308Win
Pocisk: Sierra MK (HPBT) 150gr
Proch: N140
Trim Lenght: 51,00mm - zgodnie z manualem
Długość całkowita naboju: 71,00mm - też zgodnie z manualem
Naważka minimalna - znacznie poniżej żółtego pola
Naważka maxymalna - może nie czerwone pole ale niewiele brakuje, wg tabeli żadnych dodatkowych oznaczeń a w QL wypełnienie 105,1%
Wg mojej skromnej wiedzy elaboracyjnej bardzo groźny w skutkach może być SEE - (efekt wtórnej detonacji) mogący powstawać przy niskich wypełnieniach łuski. "Bezpieczny" poziom wypełnienia to powiedzmy 65% czyli dla 308 i N140 około 30 gn. Ciśnienie przy tym bardzo niskim ale bezpiecznym wypełnieniu jest zaledwie w połowie białego. Rewelacji przy takich ustawieniach bym nie szukał, dodatkowo pewnie nie uszczelni się szyjka łuski, ale wiele dobrych "papierowych" elaboracji udało mi się znaleźć sporo poniżej żółtego.
#-o Skoro dobrze lata, to po co marnować proszek??
Jedyne niebezpieczeństwo to to, że lufa więcej strzałów wytrzyma i proszku na dłużej wystarczy =D>
forester
Bartek L
Posty: 93
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 22:54
Lokalizacja: Janów

Post autor: Bartek L »

OK Mea Culpa. Ja jeszcze nie mam wieloletniego doświadczenia :bh|:
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

65% :-k .....
Piotr
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Ja tez nie :^o ale po to m. in. jest to forum, żeby się dzielić własnymi (lub innych Kolegów) doświadczeniami
pozdrawiam
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Piotrze, wiesz ,że jestem bardzo ostrożny :med/:
forester
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ok, coś się dowiedziałem.Dzięki. ps. Gdzie ten QL można dostać?
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

http://www.neconos.com/details3.htm
jest też w frankonii - ok 140E albo na egunie
Piotr
ODPOWIEDZ