Jaki manual /dane do sako i sierra.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Jaki manual /dane do sako i sierra.

Post autor: Dariusz_W »

Witam
Nie bardzo wiedziałem w którym dziale , dlatego tutaj.

Sprzęt kupiony ,komponenty na start mniej więcej wybrane , ale zanim zacznę , chce jeszcze kupić i przestudiować jakiś manual. Myślałem nad Hornady , ale już sam nie wiem. Co byście polecili na początek?
W którym z dostępnych na rynku manuali znajdę dane dotyczące elaboracji pocisków myśliwskich sako i sierra ?
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Witam.
Zależy na jakich proszkach. Sierra ma manual dla swoich pocisków. Manuala Sako jako takiego nie ma, jest Lapuy/Vihtavuori ( dla proszków VV ) : http://www.lapua.com/upload/downloads/b ... 013eng.pdf

Co do manuali czy warto kupić? Warto. W każdym znajdziesz parę rzeczy które się przydadzą w Twojej elaboracji. Niektóre podają także ciśnienie osiągnięte na pewnych naważkach ( najczęściej maksymalnych ). Pamiętać należy, że te ciśnienia są dla komponentów i luf użytych przy strzelaniach testowych.
Pozdrawiam.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Przy zakupie konkretnego manuala upewnij się, że są w nim dane do twojego kalibru. Większość popularnych wydawnictw pochodzi z USA a tam nie zawsze są uwzględnione kalibry europejskie - np. Speer nr 14, który mam dołączony do zestawów RCBS nie uwzględnia 7x64 i chyba żadnego europejskiego z kryzą (R). Znowu wydawnictwa europejskie najczęściej są przygotowane dla prochów konkretnej firmy (np. Norma, Vihtavouri) a wybór pocisków nie zawsze jest satysfakcjonujący. Chyba najlepiej mieć manual od producenta pocisków, które będziesz używał najczęściej (pod warunkiem, że uwzględnia twój kaliber bo inaczej szkoda pieniędzy) gdyż od razu będziesz miał przegląd wszystkich prochów możliwych do zastosowania. Lapuy/Vihtavuori ściągniesz sobie za darmo z linku podanego przez kolegę Macieja Krawczaka - na początek da ci rozeznanie co takie publikacje zawierają (manuale amerykańskie są dużo bardziej rozbudowane).
Tak więc złotego środka nie ma - najlepiej mieć kilka publikacji i do tego jeszcze program QuickLoad.
Ja do tego Speer postanowiłem jeszcze dokupić Hornady, bo planuje robić na ich pociskach.
A jeśli będziesz miał wątpliwości co do doboru komponentów i naważek - pisz na Forum a koledzy na pewno pomogą.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Są jeszcze stronki typu reloader`s nest:

http://www.reloadersnest.com/rifle.asp
forester
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Co do Sako to może to Ci pomoże.
Załączniki
Sako_Ammunition.pdf
Tu są podane naważki i jaki proch
(249.35 KiB) Pobrany 47 razy
Pozdrawiam
Maciek
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Aby nie otwierać nowego tematu to sie dołaczę ze swoim pytaniem - czy ktos ma wykaz kalibrów ujetych w manualu Hornady?
Nigdzie nie moge znaleźć a w sklepie publikacje ofoliowane więc tez nie ma jak sprawdzić.
Konkretnie chodzi mi czy są ujete kalibry: 7x64, 7x65R, 7x57R, 6,5x57R i 8x57JRS.
O "amerykańskie" nie ma co pytać bo na pewno są wszystkie, nawet takie, których pewnie w życiu nie zobaczymy w praktyce.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ