Myjka ultradźwiękowa

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dr22 »

Witam.
Mam pytanie odnośnie myjki. Dzisiaj zrobiłem doświadczenie i wrzuciłem 20 łusek do myjki ultradźwiękowej. Jako płyn zalałem ocet z wodą (5%) + troszkę płynu do mycia naczyń według receptury z jakiegoś postu. Efekt średni - spodziewałem się lepszego.
Jakie płyny stosujecie? Czy może jakiś gotowy koncentrat.
No i jeszcze rozumiem że można łuski wypolerować w tumblerze. Co proponujecie - orzecha czy kukurydze?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: P_iter »

dr22 pisze: Jakie płyny stosujecie?
Cilit - kamień i rdza. Nie przesadź tylko z ilością.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

tzn. jak ilość powiedzmy na litr wody ?
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

Dzisiaj kolejne doświadczenie z myciem łusek.

Pierwsza próba - litr wody + 50ml cilitu + 30 minut w myjce
Druga próba - kilka łusek na 5 minut do cilitu + później 15 minut w myjce

Obydwie próby rezultat gorszy od wczorajszego - woda z octem i płyn do mycia naczyń

W przeciwieństwie do wczorajszych nawet w kanałach po spłonce pozostał w obydwu przypadkach czarny "nagar". Po włożeniu wacika do środka cały czarny, więc chyba nie są one dobrze umyte.

Ma może ktoś jeszcze jakiś dobry pomysł ? A może ktoś stosował koncentrat do mycia w myjkach? Jak efekty?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Cylit jest środkiem do oczyszczenia miedzi z tlenków i nagarow. Z tłuszczem już tak dobrze sobie nie radzi. Dlatego dodaje zwykły detergent do mycia naczyń.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Aaa . To ma być kamień i rdza. Nie inny.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

Taki właśnie dodałem - Cilit kamień i rdza - tylko czemu jeszcze płyn na tłuszcz? przecież w środku nic takiego nie ma (przynajmniej tak mi się wydaje :D ) a w dodatek na szyjce od środka widać troszkę rdzy.

PS. Jakie proporcje Cilitu i płynu dajesz ?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Na litr wody nakrętke od butelki cylitu. Już w takim roztworze łuski wyraźnie nabierają połysku. Nawet bez myjki.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

No ale nie chodzi w myciu chyba tylko o połysk zewnętrzny, tylko o wyczyszczenie w środku (przynajmniej tak mi się wydaje?)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Czyszczą ultradzwieki. Chemia ma tylko zmiekczać brud.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
marksman
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 18 marca 2011, 17:52

Post autor: marksman »

Witam
Ja swoje łuski do 9x19 myję w myjce i wychodzą bardzo ładne, czyste, tylko bez super lustrzanego połysku. Stosuję standartowy kwaśny płyn do mycia w myjkach ultradzwiękowych ( coś na bazie kwasku cytrynowego?) z dodatkiem ludwika, w zimnym płynie przez 15 min. Gorący płyn uszkadzał mi powierzchnię łusek.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Wszystko o myciu w myjkach ultradzwiękowych jest tutaj:
http://www.6mmbr.com/ultrasonic.html

Ja stosuję przepis z tego artykułu, i łuski wychodzą idealnie czyste. Od niedawna dodaję do litra roztworu 0,25% octu pół łyżeczki mydła malarskiego i łuski są ładniejsze.
Ważne to to żeby nie przesadzić z ilością łusek w myjce i myć je w pozycji pionowej. Do myjki 70W wkładam jednorazowo 30 łusek 45ACP. Porady dotyczące tunningu też są bardzo ważne w przypadku jednoprzetwornikowych, niedrogich myjek.
Efekty w załączniku.
Załączniki
l1.jpg
l1.jpg (150.23 KiB) Przejrzano 3043 razy
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

czy nie lepiej byloby zamiast szarego mydla technicznego zastosować szampon samochodowy z woskiem ?
używam tunblera obrotowego po probach z szarym mydlem zauwazyłem że luski blyszczace zaraz po czyszczeniu bardzo szybko ciemnieja i śniedzieją
zastosowanie szamponu z woskiem ( kropelka ) wraz z nakretką Cylitu wyeliminowalo ten problem tak samo jak problem odtluszczania po formatowaniu
czyszcze łuski dwukrotnie -raz po odsplonkowaniu drugi raz po formatowaniu
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

walther pisze:czy nie lepiej byloby zamiast szarego mydla technicznego zastosować szampon samochodowy z woskiem ?
Nie próbowałem, ale raczej wosku bym nie brał. Możliwe, że wybłyuszczy łuski ale może powodować klejenie się prochu do łuski. Tak na logikę.
A szare mydło służy do przerwania reakcji i zobojętnia kwasu octowego.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Czyszczę w tumblerze na mokro z dodatkiem szamponu z woskiem od lat, nic się nie klei, wszystko działa bez zarzutu, a łuski nie śniedzieją.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Witam,
przetestowałem miksturę z woskiem zamiast mydła malarskiego i działa ładnie, łuski leżą już tydzień na kaloryferze i nie ciemnieją.

pozdrawiam
wierzba
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

:D
cieszę sie ze mogłem pomóc :halo-
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

A ja po kilku testach zakupiłem koncentrat Hornady ONE SHOT i przy tym narazie zostaje. Porównując z innymi "siuwaksami" które testowałem - rewelacja. Pierwsze mycie 9 minut, później czyszczenie i formatowanie i kolejne mycie 6 minut. Święcą się jak psu .... po lewej stronie i wyglądają jak nówki bez polerowania. Po uzbrojeniu zamierzam przetrzeć na zewnątrz watą szklaną czy jakoś tam i będą jak z fabryki.

Płyn mimo że troszkę kosztuje ale na kilka ładnych myć wystarcza - rozcieńcza się 1:40
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

dr22 pisze:Pierwsze mycie 9 minut, później czyszczenie i formatowanie i kolejne mycie 6 minut.
A co czyścisz po myciu ?
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

przed formatowaniem smaruję delikatnie olejem i później zmywam ten olej
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

zaiste cudowny to srodek jesli na koniec trzeba przecierac watą szklaną czy jakos tam =D>
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

dr22 pisze:Pierwsze mycie 9 minut, później czyszczenie i formatowanie i kolejne mycie 6 minut.
OK, rozumiem mycie po formatowaniu z olejem ale chodziło mi to czyszczenie po pierwszym myciu.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
dr22
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 05 stycznia 2013, 18:11
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: dr22 »

To czyszczenie to się troszkę przejęzyczyłem - chodzi o gniazdo spłonki i kanał ogniowy.

A co do czyszczenia watą to tego nie trzeba robić, ale że są to moje początki to dla samego siebie je poleruję:)
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

będa bardzo szybko pokrywac sie patyną po czyszczeniu welną mineralną -spocone palce pozostawią odbarwienia
Pozdrawiam
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

dr22 pisze:To czyszczenie to się troszkę przejęzyczyłem - chodzi o gniazdo spłonki i kanał ogniowy.
Chyba wolę ocet i szampon samochodowy, nie muszę nic doczyszczać ręcznie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Efekty wczorajszej pracy, wzięte do zdjęcia losowo z suszarki.
Łuska .223 Federala po lewej po czterech ładowaniach, ostatnie zdjęcie to jej wnętrze.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Ilość postów na tym forum odnośnie mikstur i receptur "płynów" do myjek ultradźwiękowych jest porażająca :D :shock: :roll: #-o

Ja wczoraj przez kilka godzin uczyłem się na starych łuskach, jak myć i w czym aby było dobrze.

Najpierw wrzuciłem łuski luzem do koszyczka, później niezadowolony z efektów zacząłem szukać w sieci informacji co i jak najlepiej stosować.

Najlepszy efekt osiągnąłem jak do myjki, zalanej ciepłą wodą, wstawiłem szklankę od whiskey a do niej idealnie weszło 19 łusek od 308W. Zalałem je ciepłą wodą, do tego 3 razy psiknąłem preparatem Cilit Bang oraz dwa razy płynem do mycia okien 8-)
Łuski wyszły bardzo czyste.

Czy ktoś może, mimo to, napisać jakiego preparatu stosować. Bo troszkę się pogubiłem w tym wszystkim.
Niektórzy piszą o preparatach W5 z Lidla inni o occie itp.

Czy jest jakaś generalna zasada odnośnie mycia łusek w myjce ultradźwiękowej i czasie mycia ? Np. nie stosować "tego i tamtego" w "tym można" myjemy "8 minut", albo "16 min".

Co odnośnie płukania w wodzie destylowanej ? płukać w misce czy używać do tego też myjki ultradźwiękowej ?

Dopiero wchodzę w świat "kręcenia kulek" stąd też wiele pytań ;;pelenluz
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

A w jakiejś książce wyczytałem że dobry jest zimowy płyn samochodowy do spryskiwaczy szyb. Stosował to już ktoś? Jak tak to niech się podzieli wrażeniami
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Sam płyn do spryskiwaczy, czy rozcieńczony z wodą ? jeżeli tak to w jakich proporcjach ?
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Właśnie w książce jest tak enigmatycznie napisane że sam nie jestem pewien ale chyba chodzi o sam płyn do spryskiwaczy. Odsyłam do źródła.
P. Morawski Strona 93 werset 13 od góry. Dziś kupie taki płyn i sprawdzę. Na chwilę obecna uważam że to będzie dobra sprawa bo duża zawartość alkoholu spowoduje szybsze odparowanie i wysychanie łusek . Co da nam szybszą możliwość pracy nad nimi.
Ostatnio zmieniony sobota, 03 maja 2014, 22:52 przez Snipper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Wpadł mi do głowy dokładnie taki sam pomysł. Ostatnie płukanie łusek w denaturacie lub innym płynie zawierającym duużą ilość alkoholu - w celu przyśpieszenia wysychania łusek. Jutro jadę do Bricomana po 5 litrów denaturatu :D Od biedy zimowy płyn do pryskiwaczy może by się też nadał :-k
forester
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@forester, bąknij przy kupnie denaturatu, że świeżego chleba masz dosyć i obserwuj wyraz twarzy sprzedającego... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Wozzi
Ja to właśnie robię jak kupuję węgiel drzewny na grilla. Zazwyczaj niby że sobie przypominam proszę o denaturat ( na podpałkę ) ale tak ,,pólgębkiem" informuje że węgiel służy do przefiltrowania tej dykty :)
Uwielbiam tą minę sprzedawcy. Bezcenne :) :!--!
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Po denaturacie zostają białe zacieki. Można kupić bezbarwny (denaturax, czy jakoś tak) do politury, jest lepszy. Obecnie przestałem się bawić w takie płukanie. Przedmuchuje bezpośrednio po myciu kompresorem i nie ma zacieków. Jak chcę uzyskać glanc co by się świeciły jak psu ..., to na koniec wrzucam do tumblera wibracyjnego z kukurydzą > taką na popcorn zupełnie czystą. Wiem że to przerost formy nad treścią, ale ta cała elaboracja to w końcu zabawa a nie konieczność.
Wojtek
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

a co sądzicie aby myć w czymś takim ?

http://allegro.pl/koncentrat-1l-do-myjk ... 68621.html

ktoś próbował?

Ostatnio myłem parę łusek i pojawił się w kilku miejscach nalot koloru różowego :lol:
Na niektórych łuskach tylko na zewnątrz, natomiast na kilku wewnątrz szyjki łuski. Co to może być i czy to eliminuje łuskę z dalszego użycia?
Awatar użytkownika
scan
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 13:39

Post autor: scan »

Globus na hu.... ci taki środek cena 25zł + przesyłka 14zł co daje 39zł. W Lidl kupisz świetny środek za 5zł 0,5l, a starczy na dużo mycia i skutecznego.
Nazywa się płyn anty kamień firmy W5. :halo-
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Dzięki za info :wink:
To jeszcze podpytam, czy zalewać płynem, czy rozwadniać go z wodą ?
Ponadto czy moczyć wcześniej w płynie, przed zasadniczym myciem ? 8-)
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

globus: ja próbowałem już najróżniejszych rzeczy i środków, przepisów z tego forum i różnych innych. Nie spotkałem środka żeby wymył wszystkie łuski, szczególnie gniazda spłonek. Myję zazwyczaj kilka razy po 480 sek i nigdy nie zdarzyło mi się aby wszystkie były domyte idealnie. Więc mimo wszystko uważam że najlepszy jest tumblerek obrotowy i cif kamień i rdza razem z płynem do naczyń. Ale być może to tylko moje złe doświadczenia. Płyn w myjce jest tylko po to aby zmiękczył brud, a myją ultradźwięki. Ja przed myciem zawsze wrzucam łuski na około 0,5 godziny właśnie do cifa później do myjki łącznie z płynem Lymana do łuseki wychodzą względnie czyste, ale szaleństwa żadnego nie ma...
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

hmm, kilka razy wyszły mi czyste, po 2 cyklach 480 sek.
A wczoraj łuski miały takie odbarwienia/ plamki

Obrazek

czy po za walorami estetycznymi, ma to jakieś znaczenie :?:
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Globus pisze: A wczoraj łuski miały takie odbarwienia/ plamki
Wygląda jakby były nie wypłukane. Umyj je jeszcze raz.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
scan
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 13:39

Post autor: scan »

Globus ja daję 50 ml na 1litr wody, a cena tego W5 jest 3,99zł za 0,5 l :lol:
ODPOWIEDZ