Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Gdy robi się niebezpiecznie!
Gdy robi się niebezpiecznie!
Hubert
Odpowiedz z cytatem
Chciałem zamieścić pare zdjęć z oznakami "niebezpieczeństwa" (wysokiego ciśnienia) aby wszyscy którzy zaczynają wiedzieli na co zwrócić UWAGE.Jeżeli to nieodpowiedni temat prosze administratora o usunięcie tego tematu Very Happy

Odpowiedz z cytatem
Ja chętnie zapoznam się z takimi oznaczeniami więc może nie usuwać?

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailGaduGadu
zdjęcia
Hubert
Odpowiedz z cytatem

Odpowiedz z cytatem
I jeszcze efekt błedu w "sztuce"

Odpowiedz z cytatem
Amunicja fabryczna LAPUA 223 SCENAR 69gr
Strzały 20-25 wcześniej 20szt FMJ(OK)

Dodam że gazy wydostawały się przez zamek
W czym tkwi problem hopeless d'oh!
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty White BearWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
Hubert
Odpowiedz z cytatem
Przebite spłonki? Think

Odpowiedz z cytatem
Może teraz będzie lepiej widoczny

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty White BearWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
Hubert
Odpowiedz z cytatem
Jakby nadciśnienie ale chyba musisz poczekać aż się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

Odpowiedz z cytatem
Mialem to samo tylko, ze z amunicja rws'a tms 3,6g
kaliber .223rem
bron savage 12bvss
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty LafiWyślij prywatną wiadomośćGaduGadu
snajper
Odpowiedz z cytatem
Cytat:
Amunicja fabryczna LAPUA 223 SCENAR 69gr

Znam podobny przypadek w savage12vss,przebijało spłonki.
Na 95%za długie były naboje taka partia.Pocisk wcisniety w gwint i robiło się za duze BUMMM...
a jak pisałem w innym dziale fabryka ładuje na maxa. ho! ho!
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty snajperWyślij prywatną wiadomość
Hubert
Odpowiedz z cytatem
A były problemy z otwarciem zamka?

Odpowiedz z cytatem
Hubert napisał:
A były problemy z otwarciem zamka?

Nie ale denko pozostawiło ślady miedzi na zamku (na fotkach widać jak wygląda grubość napisu na dobrych spłonkach a tych drugich)
snajper napisał:
Na 95%za długie były naboje taka partia.Pocisk wcisniety w gwint i robiło się za duze BUMMM...

Faktycznie to BUMMM było sporawe
Odstrzeliłem 5 sztuk , dwie były w porządku -czyżby taka nierówna ta amunicja match-owa Think
PiotrL
Odpowiedz z cytatem
Kolejny dowód że trzeba robić samemu.... Laughing Używam 69 grs Scenarów w Savage 12 FV na łuskach Lapua Match i bez wiekszych problemów osiągam 7 mm c-t-c. Inna sprawa ze po przeważeniu 300 scenarów 60 poszło na wielobojowe pykanie....

Odpowiedz z cytatem
Cytat:
Odstrzeliłem 5 sztuk , dwie były w porządku -czyżby taka nierówna ta amunicja match-owa

Zmierz długość komory nabojowej a nastepnie długosć naboi po ogiv.
i może sprawa sie wyjasni.Jedne mogą siedzieć na gwincie a inne nie.
PiotrL
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli mozesz to rozbierz potem i przeważ naważki. Musiałyby być robione naprawde na granicznych ciśnieniach aby osadzenie na gwint dało takie objawy nadcisnienia.to max 50-70 barów róznicy....jakoś nie jestem przekonany....

Odpowiedz z cytatem
PiotrL.
Co do osadzenia na gwint, to może być naprawdę spora różnica w ciśnieniu. Strzelałem kiedyś z 338 Winch Mag A-Frame ( fabryczna amo Normy ) troszkę wysuwałem pociski ( po 3 szt co 1mm ) proszku nie zmieniałem, jak doszedłem do gwintu to musiałem sie mocno siłować z zamkiem, a i luneta dała troszkę po nosie.
White Bear.
Sądzę że po części może być sprawa ciśnienia, po części iglicy. Sprawdziłbym na jaką długość wychodzi od czoła. Albo i bardziej miękki materiał spłonek ( chociaż to mało prawdopodobne, bo na brzegach nie są wprasowane ).
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Maciej KrawczakWyślij prywatną wiadomość
PiotrL
Odpowiedz z cytatem
Na pewno spora róznica w cisnieniu - ale jednak proporcjonalnie do kalibru..tu chodzi o 223. Nie wierzę że ammo fabryczna robiona w ciemno nie ma duzego zapasu bezpieczeństwa

Odpowiedz z cytatem
Jak do tej pory wszystko co kupowałem fabrycznego Lapuy do 223 Rem. dotykało do gwintu ( mam Sako 75 Varmint ). Latało b.dobrze lub dobrze. I nigdy nie miałem objawów nadmiernego ciśnienia.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Maciej KrawczakWyślij prywatną wiadomość
Hubert
Odpowiedz z cytatem
Piotrze to 50-70 barów czy "mały drukarski" Very Happy Think

Odpowiedz z cytatem
Tak miało być. Nie mam teraz źródła - ale przy normalnym osadzeniu ciśnienie początkowe / samo ruszenie pocisku/ przyjmujemy ok 250 barów - a przy osadzeniu na gwint 300-320....Chyba ze w mojej starczej głowie sie już zupełnie pop.....Trzeba poczekać na Krakusa.... Very Happy

Odpowiedz z cytatem
Imiennie wywołany do tablicy się melduję Laughing . Ale najpierw ...

W przeciwieństwie do swoich Przedmówców na zdjęciu White Bear’a NIE DOPATRUJĘ SIĘ ŻADNYCH OBJAWÓW NIEBEZPIECZNEGO CIŚNIENIA. Widzę natomiast ślady poważnej wady konstrukcyjnej broni, z której amunicja została wystrzelona – sądzę, że była to wkładka do lufy gładkiej lub IŻ 18, posiadający nie zmodyfikowaną baskilę po swoim śrutowym „protoplaście”. Bardzo wyraźne kratery faktycznie są, ale krawędzie spłonek nie uległy odkształceniu i nadal są pięknie zaokrąglone, sama zaś powierzchnia denka spłonki nie świeci się jak lustro. Podobnie sytuacja odwrotna – „plaskate” denko i „wyostrzone” krawędzie denka spłonki, przy braku kraterków najczęściej również nie stanowią oznaki wysokiego ciśnienia, lecz nadmiernego headspace. Porównajcie Koledzy proporcje średnic: spłonki, zewnętrznej krateru i wgłębienia po iglicy. Wygląda, że kanał iglicy w czole zamka (baskili lub bloku) ma średnicę około 2,4 mm, a sama iglica 2,0 mm – zamiast „przepisowego” 1,7 i 1,65 mm. Głębokość śladów po uderzeniu iglicy również jest znacznie większa od zalecanej dla amunicji z małymi spłonkami. Sądzę, że fragment denka spłonki wgnieciony iglicą zbyt obszernie i zbyt głęboko ulegał tak dużemu odkształceniu plastycznemu, że drastycznie spadała jego grubość. W efekcie ciśnienie gazów prochowych z łatwością wciskało tą miękką cześć w kanał iglicy tworząc głębokie kratery, było jednak zbyt niskie (czyli całkowicie bezpieczne) by „wyprasować” nie naruszoną część denka spłonki i rozepchać jego krawędzie.

Co do drugiej sprawy, ciśnienia inicjującego, czyli tej części ciśnienia, która „marnuje się” na przetłaczanie pocisku przez gwint i podnosi ciśnienie maksymalne. Zadałem sobie kiedyś trud policzenia oporów przetłaczania statycznego pocisku (osadzony na gwincie) i dynamicznego przy prędkości początkowej 180 m/sek, czyli osadzonego 1 mm od gwintu. Dla kalibru 308 wyszło następująco:
dla pocisków ołowianych w płaszczu tombakowym:
- przy osadzeniu na gwint: ~350-400 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: ~150-200 bar;
dla pocisku mosiężnego:
- przy osadzeniu na gwint: ~500-700 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: ~200-300 bar.

Dla kalibrów większych ciśnienia te będą nieco mniejsze, a dla kalibrów mniejszych wzrosną, bo zależność oporów przetłaczania jest niemal proporcjonalna do średnicy lufy, a siła tłocząca jest funkcją kwadratową (ciśnienie x pole przekroju). Nie oznacza to jednak, że bezpiecznie można takie wartości przyjmować, gdyż początek wrzynania się pocisku w gwint chwilowo pocisk zatrzymuje (lub zwalnia) i spalanie prochu przez ułamek sekundy przebiega w stałej (lub prawie stałej) objętości. Dlatego bezwzględnie należy stosować „książkowe wartości”, zapewniające pełne bezpieczeństwo elaboracji:
dla pocisków ołowianych w płaszczu tombakowym:
- przy osadzeniu na gwint: 750 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: 250 bar;
dla pocisku mosiężnego:
- przy osadzeniu na gwint: 1000 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: 500 bar.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty KrakusWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefonySkype
lu.dzie
Odpowiedz z cytatem
PiotrL napisał:
bez wiekszych problemów osiągam 7 mm c-t-c

Ja tez. Ale tylko w seriach jednostrzalowych... Whistle
Niewiarygodne, ze taki mistrz po raz kolejny nie pokwapil sie na zawody benchrestowe...
Do trzech razy sztuka PiotrLus, zgoda?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty lu.dzieWyślij prywatną wiadomość
snajper
Odpowiedz z cytatem
Cytat:
Ja tez. Ale tylko w seriach jednostrzalowych...

Ja bym obstawiał że nawet 6mm. Dancing
PiotrL
Odpowiedz z cytatem
Łukasz - nie chciałem Was załamać.... Laughing
Krakus - powiem tylko..WOW....

Odpowiedz z cytatem
Tylko się proszę nie popłaczcie z powodu "marnotrawstwa": http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3SlOXowwC4c