Kaliber 7x64

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Kaliber 7x64

Post autor: zradolinski »

Witam; i przyszedł czas na pytanie scalam naboje w kalibrze 7x64 strzeliłem drabinkę z naważkami prochu VihtaVuori zacząłem od 48,0grs a skończyłem na 52.0grs pocisk S&B-SPCE 11,2g 173grs diametr 7,25 łuska Norma spłonka CCI-200 oraz Primers 5,3LR Boxer OAL 82.5mm. Z tego wybrałem te dwie naważki które najlepiej latały jedną do tarczy 50,1grs natomiast na polowanie 51,7grs. Które sprawdziłem wystrzeliwując w większych ilościach do papieru z Brna 98. Moje pytanie to jaką z tego prochu scalając amunicję jak wyżej można stosować MAX naważkę a jaką minimalną bo do tej pory wzorowałem się na tablicy producenta prochu biorąc naważkę z pocisku 11,0g. Może macie jakieś inne propozycje z tym pociskiem SPCE 11.2g bo mam do nich najlepszy dostęp. Może ktoś takie scala.
Pozdrawiam DB
Awatar użytkownika
Adico
Posty: 218
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 23:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Adico »

a jaki konkretnie proch stosujesz? nie chodzi o producenta bo to juz podałeś a o typ czyli N.... bo w ciemno to nikt Ci nie powie.

a i jeszcze tak z ciekawości zapytam (nie myśl że się czepiam) jaki jest sens robić dwie oddzielne elaboracje na tym samym prochu i pocisku na strzelnicę i do lasu?
zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Post autor: zradolinski »

Witram; po prostu przeoczyłem ten fakt i nie napisałem symbolu prochu VihtaViori N-160.
Poydrawiam DB
zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Post autor: zradolinski »

Adico
na strzelnice robie slabsze bo strzelam na 100m i nie potrzebna jest taka mocna nawaka.
Pozdrawiam DB
Jerzy
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 14:43

Ile prochu do naboju 7x64.

Post autor: Jerzy »

Witam; do naboju ktory wyzej opisales wedlug danych w tabelach ktore ja posiadam nawazka prochu stosowanago przez Ciebie N 160 nie powinna
przekraczac 3,37gr-52grs dla pocisku 11,2gr. A splonka w/g mojaj tabeli powinna byc RWS 5333.
Jerzy
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 14:43

Nawazka prochu

Post autor: Jerzy »

Wedlug danych zawartych w tabelach ktore ja posiadam, to nawazka prochu do amunicji ktora elaborujesz nie powinna przekraczac 3,37 gr-52 grs. ,minimalnie
specjalisci od elaboracji nie zalecaja zchodzic ponozej 10.iu % wagi nawazki max. Nazywaja to strefa bezpieczna.

Pozdrawiam.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Trochę nieprecyzyjnie piszesz - wg tego nawazką minimalna jest 10% nawazki maksymalnej. Przy okazji troche mieszasz pojecia - strzelanie zawsze zaleca się z nawazka o 10 % mniejszą niz nawazka ustalona / i to niekoniecznie maksymalna - kiedy chodzi np. o konkretne działanie pocisku przy założonej predkosci przycelnej/, natomiast w tabelach podaje sie nawazke minimalną - ponizej której ze wzgledu na za małe wypełnienie łuski mozna spodziewać sie SEE. Tak praktycznie - nie nalezy schodzic ponizej 80% wypełnienia łuski - a jak chce sie zejśc niżej -to świadomie i stosując odpowiednie ustawienia
Piotr
zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Post autor: zradolinski »

Jerzy: Wyjaśni bo nie rozumię czy podana przez Ciebie naważka 3,37g 52grs to naważka maksymalna czy minimalna poniżej której nie można zejść. Czy ja balansuje na granicy bezpieczeństwa stosując naważki N-160 w tej elaboracj
tj.3,34g 51,7grs. przy pocisku 11.2g te pociski nigdy nie mają tej wagi po dokładym ważeniu mają 11,9g do 11,12g.Jak możesz to podeśli link na tą tabelę.
Dzięki Pozdrawiam Zbyszek
zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Post autor: zradolinski »

Witam: przy takiej naważce prochu N-160 jaką ja stosuje niema oznak przekroczenia ciśnienia nawet przy naważce 52,0grs
którą stosowałem przy drabince.
Jerzy: Dzięki za te dane wiem że chodziło Tobie o max naważkę.
Pozdrawiam zradolinski
Jerzy
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 14:43

Nawazka prochu do elaboracji 7x64.

Post autor: Jerzy »

Kitam Kolegow.
Tak, mialem na mysli w Twoim kalibrze max.nawazke. Otoz producenci broni i amunicji w Europie zalecaja i to jest stosowane i przestrzegane w Unii (nie wszystkie kraje) ze ladunek materialu miotajacego zawartego w naboju, po jego odpaleniu nie powinien wytwozyc cisnienia przekraczajacego 90% cisnienia gwarantowanego dla lufy broni w Twoim kalibrze. Z tego wynika ze amunicja ktora kupujesz w sklepie tez spelnia te warunki,inaczej producent nie otrzymalby Atestu do wprowadzenia takiej amunicji do sprzedazy. A co sie z tym wiaze; KAZDY kto elaboruje amunicje dla wlasnych potrzeb powinien ze wzgledow bezpieczenstwa dla samego siebie rozpoczynac elaboracje od nawazki jeszcze o 10% nizszej od nawazki podanej w tabeli,a to dlatego ze w tabelach mamy podane nawazki przy ktorach osiagnieto najleprze wyniki balistyczne danego pocisku. sa to czesto nawazki Max.

Przyklad; Kaliber 7x64. Max.cisnienie wytrzymalosciowe dla tego kalibru to 4150 Bar.(atm).

Amunicja Fabr.nie pszekracza cisnienia 90%wytrzymalosci i nie powinna przekraczac cisnienia 3735 Bar.(atm).i na pewno go nie przekracza.
Uzyty nawazka prochu w tym nagoju wynosi; Pocisk; RWS. Typ;TIG. waga 10,5gr.162grs. Proch Vihtavuori N 160. nawazka 3,58gr/55,3grs.Splonka
RWS 5341.Predkosc wylotowa pocisku 840m/s. Cisnienie Max. to oznacza ze pomimo jest Max.nie przekracza 3735Bar.(atm). Elaboracje w tym kalibrze w przypadku opisanym powyzej powinnismy rozpoczac od nawazki o 10% nizszej jaka ja podalem tutaj w wyzej opisanym przykladzie,czyli 3,22gr/49,77grs.
Jest to jedna z nie wielu zelaznych zasad datyczacych Elaboracji amunicji i dotyczy wszystkich kalibrow. My w polsce mamy jaszcze szczescie ze mozemy
Elaborowac amunicje bez specjalnich zezwolen i szkolenia oczywiscie.Np;u Niemcow potrzebne jest specjalne szkolenie z zaliczeniem egzaminu Panstwowego. a amunicja samodzielnie Elaborowana i uzywana do celow Lowieckich i Sportowych czyli w miejscach publichnych MUSI posiadac Atest Panstwowy.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

...a amunicja samodzielnie Elaborowana i uzywana do celow Lowieckich i Sportowych czyli w miejscach publichnych MUSI posiadac Atest Panstwowy.... Jak to technicznie się robi? serię do testów? co to znaczy w miejscach publicznych? Mógłbys rozwinąć?
Piotr
Jerzy
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 14:43

Elaboracja 7x64.

Post autor: Jerzy »

Witam Piotrze.
Nie wiem jak sie to robi w polsce i czy w ogole sie to w polsce robi i czy jest wymagane. W Niemczech tymi sprawami zajmuje sie Instytucja Panstwowa
ktora kryje sie pod nazwa;DEVA Institut. Prowadza oni badania nad Brinia i Amunicja Sportowa i Mysliwska..Kazdy egzemplerz Broni czy tez Amunicji
wyprodukowanej w Neimczech, a nastepnie wprowadzony do handlu musi pisiadac taki Atest. Bron kontroluje sie wybiorczo i podobnie jest z Amunicja.
Natomiast elaborujacy Amunicje do potrzeb wlasnych wysyla im swoj PRODUKT z dokladnym opisem uzytych komponentow, oni to sprawdzaja po kazdym
wzgledem i na podstawie uzyskanych wynikow zainteresowany otrzymuje pisemny Atest, ktory zawiera predkosc czyli V na 100-200-300 met. oraz energie
czyli E na tych samych dystansach, oraz co bardzo wazne takze wytwarzane cisnienie i dopiero z taka Amunicja mozna sie pokazac na strzelnicy gdzie moga
sie znajdowac inni strzelcy czy tez na polowaniu zbiorowym. To wlasnie takie miejsca sa traktowane jako miejsca publiczne. I jeszcze jedna ciekawostka.
W Niemczech kazdy kto ukonczyl szkolenie w zakresie elaboracji i otrzymal Atest Panstwowy jest zarejestrowany w Rejestrze osob upowaznionych do legalnego nabywania materialow miotajacych, czyli prochu. Samo prawo posiadania Broni nie upowaznia i nie jest pozwoleniem na zakup prochu. Troche to dziwne ale tak jest. Mam nadzieje ze tym razem udzielilem Ci wyczerpujacej odpowiedzi.

Pozdrawiam.
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Jerzy,
Możliwe , że niedługo czeka to nas w Polsce.
Zastanawia mnie tylko , kto miałby zająć się tym u nas? :med/:
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jerzy - dziekuję za wyjasnienie - własnie o to mi chodziło - jak to robią Niemcy. Troche to bez sensu - najpierw kurs i uprawnienia, potem sprawdzanie , amunicja bez cech charakterystycznych typu nr serii itd . U nas poza brakiem takiej instytucji - choć np. w WITU bez problemu moznaby to zrobic - byłby problem z dostarczaniem - nasze przepisy nie zezwalają na przesyłanie amunicji....Choc z drugiej strony przy polskiej zmyślności taki atest byłby podobny do mitycznego kwitu na drzewo na który od wojny przez 40 lat las rabano :lol:
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 stycznia 2009, 16:29 przez PiotrL, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
zradolinski
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 18 października 2008, 15:48

Post autor: zradolinski »

Witam: Jerzy dziękuję za wyjaśnienie
Pozdrawiam Zbyszek
ODPOWIEDZ