Formatowanie nowych łusek

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Wono
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:21

Formatowanie nowych łusek

Post autor: Wono »

Witam
Jako początkujący w elaboracji i na tym forum, chciałbym się przed wszystkim przywitać. :)

Zamierzam dokonać pierwszej w moim życiu elaboracji.
Po przeczytaniu dwóch książek zakupiłem trochę sprzętu i komponentów.

I tu pojawia się moje pytanie, czy nowe łuski przed pierwszą elaboracją należy w jakiś sposób obrabiać?
Czy należy unifikować gniazdo, kanał ogniowy?
Czy należy je formatować całkowicie, czy wystarczy tylko formatować szyjkę łuski? A może w ogóle nie trzeba?
Czy są już "gotowe" do osadzania spłonek, prochu i pocisku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Formatowanie nowych łusek

Post autor: P_iter »

Wono pisze:
a) Czy należy unifikować gniazdo, kanał ogniowy?
b) Czy należy je formatować całkowicie, czy wystarczy tylko formatować szyjkę łuski? A może w ogóle nie trzeba?
c) Czy są już "gotowe" do osadzania spłonek, prochu i pocisku.
a) Tak. Jest to wskazane.
b) Nie. Szyjki formatuje się gdy łuska jest odstrzelona we własnej broni. Pełne formatowanie przywraca łusce wymiar nominalny a nowa łuska ma ten wymiar.
c) Nowe łuski są gotowe do obsadzenia, ale lepiej parę czynności przeprowadzić aby łuska była bardzie przyjazna do pracy. Także bardzo dobrze jest odpuścić szyjkę łuski.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

... Także bardzo dobrze jest odpuścić szyjkę łuski....
Chyba że masz łuski które sa juz fabrycznie odpuszone.
Łuski do elaboracji mysliwskich formatuje na "pół neck sizing" - tzn ekspanderem opuszczonym nizej - tylko poprawiając ew. zagięcia szyjki oraz robie unifikacje kanału i gniazda spłonki. Strzelnicowe - po pierwszym odstrzeleniu neck sizing bushingiem. długość, deburring tool, gniazdo i kanał spłonkowy. Nie odpuszczam i nie selekcjonuje wagowo - na wielobój i zabawe nie widzę sensu
Piotr
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Dopisałbym jeszcze że nie należy upiększać łusek wyjętych z niebieskiego pudełka z napisem Lapua
forester
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

forester2008 pisze:Dopisałbym jeszcze że nie należy upiększać łusek wyjętych z niebieskiego pudełka z napisem Lapua
Na pewno trzeba unifikować kanał ogniowy i ogradować szyjkę.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Wono
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:21

Post autor: Wono »

Dzięki za podpowiedzi!
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Należy posegregować łuski wagowo,przynajmniej do naboi służących do wykonania drabinki,aby były w jednej wadze.
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

Uważam, że jeśli już segregować łuski wagowo, to raczej w momencie gdy są one zunifikowane p uprzednim dopasowaniu ich do własnej komory, a więc po kilkukrotnym ich odstrzeleniu, unifikacji kanału ogniowego i długości .

ponadto uważam, ale to już w dużej mierze zależy od własnej "filozofii elaboracyjnej" oraz od jakości użytego materiału wyjściowego (łusek) , że do pierwszego strzelanie nie trzeba unifikować gniazd spłonek, a długość łuski jedynie sprawdzić, czy nie przekracza Max. po pierwszym odstrzeleniu i tak zmieni się nieprzewidywalnie.


piotrek
6mmBR
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ja nie unifikuję kanału ogniowego. W nowych łuskach unifikuję jedynie gniazdo spłonki. Po wystrzeleniu, jeśli łuski nie sa fabrycznie odpuszczone to odpuszczam,w zależności od producenta skrawam szyjkę, unifikuję długość, debburing, formatuję szyjkę matrycą lee collet, a co 3-4 elaboracja redding body die. Nigdy nie ważę łusek, nie zauważyłem by miało to przełożenie na wynik na tarczy. Łuski lapua są doskonałe bo gniazda spłonek się nie powiększają nawet przy maksymalnych naważkach i oczywiście są bardzo zunifikowane-wymagają najmniej pracy. Ale chyba to jak pisał michalop wszystko zależy od własnej "filozofi elaboracyjnej".
Goostav
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Mając nowe łuski,które będą wykorzystywane (odstrzelane) tylko w naszej broni,przeformatować matrycą NS aby w kolejnych partiach elaborowanej amunicji siła zacisku szyjki była taka sama..
Jakie jest Wasze zdanie ?
Pozdrawiam
Maciek
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Choćby nie wiem co robić, siła zacisku pocisku w szyjce w danej partii amunicji nigdy nie będzie taka sama.
Zbyt wiele zależności, można zunifikować grubość ścianek szyjki, sformatować neck sizing busching, ale nigdy nie uda się ich odpuścić idealnie, prrzynajmniej w warunkach chałupianych.
Dochodzi jeszcze nieidealna średnica pocisków, różna chropowatość powierzchni wewnętrznej szyjki, itp.
Takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

RC pisze:Choćby nie wiem co robić, siła zacisku pocisku w szyjce w danej partii amunicji nigdy nie będzie taka sama.

Właśnie dlatego zaleca się używanie łusek z jednej serii aby uzyskać jednakową siłę zacisku na pocisku. Pilnowanie krotności strzałów z danej łuski, formatowanie przy jednakowym ustawieniu matrycy, jednakowe działania unifikacyjne, praktycznie daje nam takie prawdopodobieństwo, że nic więcej dla identyczności zacisku zrobić nie możemy.

RC pisze: można zunifikować grubość ścianek szyjki,

Jak to robisz? Dla mnie to nowość.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jak to robisz? Dla mnie to nowość....
Hm... chyba to cos nazywa sie neck turning....
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:/.../ to cos nazywa sie neck turning....
Nie kłamałem. Dla mnie to nowość. :oops: Już obejrzałem na YT. Nie głupie... :-k
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Czy ma sens do czegoś innego niż custom? wątpię...
Piotr
ODPOWIEDZ