segregowanie łusek

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

segregowanie łusek

Post autor: wierzba »

Cześć,
jakie odchyłki w masie w ramach grupy dopuszczacie przy segregowaniu łusek po masie ? 0.5 gr czy 0.8 gr ? Bo jak posegregowałem po 0.3 gr to mi pomysłów na oznaczanie zabrakło ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Andrzej, mierz pojemność. Taki pomiar jest bardziej miarodajny.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Tylko tyle że bardzo pracochłonny i upierdliwy. Kto na forum mierzy pojemność ? A jak mierzy to w jak grupuje łuski ?
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

wierzba pisze:Tylko tyle że bardzo pracochłonny i upierdliwy. Kto na forum mierzy pojemność ? A jak mierzy to w jak grupuje łuski ?
Mi się to zdarzyło i potwierdzam jest to pracochłonne czy upierdliwe to nie wiem ale za to bardzo miarodajne. Zdażało się że łuski bardzo ciężkie miały pojemność całkowicie w normie to znaczy wogóle nieodbiegające od średniej za to te mające wagę mieszczącą się w średniej miewały czasami spore odskoki w pojemności.
Ważenie to droga na skróty. Mój kolega mający bardzo blade pojęcie o elaboracji zważył kiedyś na bardzo dokładnej wadze kilka sztuk amunicji fabrycznej i stwierdził że jest ona OK bo naboje ważą tyle samo.
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Mógłby ktoś podpowiedzieć, jak najlepiej zmierzyć objętość łusek? co użyć itd?
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Wody. Ważysz pusta, napełniasz wodą i wazysz - róznica to objetość
Piotr
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wozzi pisze:Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
Ryzykowne. Masz szanse na bąbel mydlany który zafałszuje pomiar.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

P_iter pisze:
wozzi pisze:Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
Ryzykowne. Masz szanse na bąbel mydlany który zafałszuje pomiar.
Po ciutku bąbla nie będzie :D
forester
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

wozzi pisze:Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
:oops:
Po ciutku bąbla nie będzie
:shock:
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Podpowiedzcie Koledzy czym zatykacie kanał ogniowy przed wypełnieniem łuski wodą ?
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 492
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

Zakładam odwrotną stroną wystrzeloną spłonkę. :wink:
Pozdrawiam JanMaz
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

JanMaz, zakładałem wystrzelona normalnie, ale masz racje, "wystrzelona odwrotnie" będzie lepiej... :D @all, tylko proszę bez "ciekawych" tekstów z powodu "wystrzelona odwrotnie"! :P
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

abersfelderami pisze:
wozzi pisze:Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
:oops:
Po ciutku bąbla nie będzie
:shock:
Jak juz bąbel sie pojawi - mozna poprosić zaprzyjaźnionego muszkarza o włos z ogona wiewiórki amerykańskiej / materiał często uzywany np. do streamerów/ - jest na tyle twardy ze bąbel przebije - a jednoczesnie na tyle delikatny i cienki ze ani wody na siebie nie nabierze ani nie wychlapie
http://www.taimen.com/pl/pl/product/wap ... 296/102722
Piotr
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

PiotrL pisze:
abersfelderami pisze:
wozzi pisze:Ja dodaje ciutek, ale naprawdę ciutek mydła, czy czegoś podobnego, aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe...
:oops:
Po ciutku bąbla nie będzie
:shock:
Jak juz bąbel sie pojawi - mozna poprosić zaprzyjaźnionego muszkarza o włos z ogona wiewiórki amerykańskiej / materiał często uzywany np. do streamerów/ - jest na tyle twardy ze bąbel przebije - a jednoczesnie na tyle delikatny i cienki ze ani wody na siebie nie nabierze ani nie wychlapie
http://www.taimen.com/pl/pl/product/wap ... 296/102722
A ja słyszałem że piczny włos jest lepszy :) ale w obecdnych czasach o takiego trudno :)
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

To cale szczęście, ze mam gończego polskiego w domu. Wlos twardy twardy u niego ze eh... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Techniki pomiaru są rózne ja zatykam kanał ogniowy niewielką ilością plasteliny ustawiam pustą łuskę na wadze elektronicznej i za pomocą strzykawki powoli wlewam wodę do łuski. Wspomniany dodatek mydła lub detergentu zmniejsza napięcie powierzchniowe gdyż woda ma tendencję o robienia menisku wypukłego. ten menisk może być naprawdę duży i może fałszować pomiar. Ja wlewam tyle wody żeby menisk był dość duży a póżniej patrząc z boku na koniec szyjki łuski zbieram nadmiar wody za pomocą bibuły czy nawet papieru toaletowego tak żeby nie było ani menisku wklęsłego ani wypukłego, a poziom wody w szyjsce łuski był równy z końcem szyjki. Myślę że mój pomiar jest w miarę precyzyjny.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Winek, rozumiem, ze mierzysz tylko jedna łuskę z grupy? Bo jeśli więcej niż jedna, to masz przekłamania na ciężarze użytej plasteliny... Tutaj pomysł z odwróconą spłonką jest IMHO lepszym rozwiązaniem.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Nie twierdze że użycie odwróconej spłonki to zy pomysł ja po prostu używałem plasteliny i nie miałem żadnych przekłamań z tego powodu dlatego że po zatkaniu kanału ogniowego stawiałem łuske na wadze i tarowałem wagę mówiąc inaczej zerowałem. Po wlaniu wodu i zebraniu jej nadmiaru przy pomocy bibuy miaem gotową objętość łuski. Wcześniej paredziesiąt łusek ponumerowałem i zważyłem. Wyniki oczywiście zapisywałem . Po zmierzeniu objętości łusek dla każdej łuski miałem dwa wyniki jej wagę i objętość, stąd wiem że niekoniecznie dwie łuski o tej samej wadze muszą mieć identyczną pojemność i odwrotnie uski różniące się wagą miały czasami identyczną objetość. Na koniec dodam że pomiaru dokonywaem tylko w kalibrze 6,5x68 czyli dość duże łuski jeden producent RWS i generalnie różnice w wadze i objętości nie były duże. Na koniec dodam że cała czynność jest żmudna i czasochłonna.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dziękuje Winek, tak z ciekawości zapytam, czym czyściłeś łuski z plasteliny? Ja właśnie dlatego bym na plastelinę nie wpadł, bo bym sie bal, ze łusek później nie doczyszczę... :oops: :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

A czy wielkim grzechem jest mierzenie objętości łuski z wystrzeloną spłonką bez obracania????
forester
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Przestrzeń powstająca w wystrzelonej spłonce zapewne jest większa niż ten mityczny bąbel..... :lol:
Ostatnio zmieniony czwartek, 04 października 2012, 13:55 przez PiotrL, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Przyznaję się bez bicia, ze do tej pory popełniałem ten grzech, forester... :oops:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

To jeszcze nie tragedia.... ja nigdy nie mierzyłem objetości łusek.....co mam teraz powiedzieć.... :lol:
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:....co mam teraz powiedzieć.... :lol:
Bym Ci powiedział, ale zaraz znowu zrobisz ze mnie mitomana. :P
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Bardzo prosto czyści się gniazdo spłonki z plasteliny, używam do tego celu urządzonka które służy do ujednolicania głębokości osadzenia spłonki. Jeden obrót frezikiem i gniazdo jest czyściutkie. Zresztą zawszw to robię po wystrzeleniu łusek które miały już prędzej robiony ten zabieg, po prostu świetnie się czyści gniazdo spłonki. Dodam że plasteline lekko doklejem do dna gniazda spłonki i nie wpycham jej przez kanał ogniowy do wnętrza łuski. Mówiąc krótko robię to z czuciem.
ODPOWIEDZ