Kompletny zestaw do elaboracji

Moderatorzy: wierzba, P_iter

KrystianZ
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 27 września 2012, 21:28

Kompletny zestaw do elaboracji

Post autor: KrystianZ »

Witam serdecznie.
Jestem nowym forumowiczem i zarazem raczkującym jeśli chodzi o elaboracje.
Jak pisałem w powitalni będę miał osobę, która mnie poinstruuje jak odpowiednio wykonywać pociski.

Aby jednak to wszystko zacząć chce skompletować cały sprzęt do elaboracji. Mam dwa sztucerki. Jeden to 30-06, drugi 7,64.

Proszę Was o to aby polecić firmy, co dokładnie kupić, jakie praski, matryce. Które są najlepsze, zależy mi o dostępności w kraju.
Chciałbym zestaw który będzie służyć przez długie lata. Na pewno chciałbym mieć od razu taki kombajn RCBS ChargeMaster 1500
pozdrawiam i czekam na Wasze propozycje :)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Zacznij od książek. Wiedzy tam zawartej nigdy dość i często się do nich wraca nawet gdy jakieś doświadczenie już mamy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
KrystianZ
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 27 września 2012, 21:28

Post autor: KrystianZ »

Książki już studiuje :)
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Dobrze że już czytasz, za chwilę sam do tego dojdziesz:
nie istnieje coś takiego jak kompletny zestaw do elaboracji, zawsze chciałoby się spróbować czegoś nowego żeby osiągnąć lepsze wyniki czy przyspieszyć pracę... Chociaż później okazuje się że to zupełnie niepotrzebny wydatek.
:D
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
KrystianZ
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 27 września 2012, 21:28

Post autor: KrystianZ »

może źle zadałem pytanie w pierwszym poście :)
Chodzi mi przede wszystkim aby nabyć dobry sprzęt który mi długo posłuży, i tu pytanie na które firmy najlepiej zwrócić uwagę. Np. podobają mi się narzędzia RCBS ale nie mam pojęcia czy warto w nie inwestować czy szukać innej marki?
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Ja już kupuję dwa lata i ciągle nie mam "kompletnego zestawu".
W pierwszym rzędzie musisz zakupić: prasę, wagę, suwmiarkę, coś do osadzania spłonek i matryce w kalibrach które posiadasz.
Posiadając minimum wiedzy możesz przystąpić do pierwszych elaboracji.
Sprzętu staraj się nie kupować najtańszego np LEE tylko trożkę lepszy np RCBS chociaż ja sam przez 2 lata robiłem na prasie LEE i było OK.
KrystianZ
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 27 września 2012, 21:28

Post autor: KrystianZ »

Mam do wydania na to ok 3,5tys zl +/- 500zl . Już wyszukalem sprzęt różnych marek tylko teraz chciałbym się dowiedzieć, w które firmy warto inwestować. Żebym po jakimś czasie nie musiał zmieniać na lepsze bo coś się popsuło;)
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Krystian w sprzęcie do elaboracji elektroniki jest niewiele i nie ma się co psuć. W sumie dysponujesz sporym budżetem ale na wszystko to i tak może Ci zabraknąć. Jk pisałem wcześniej kupuj raczej RCBS cieszy się on uznaniem wśród elaborantów i ceny są do przyjęcia. Oczywiście nie musisz kupować wszystkiego tylko tej firmy bo dobre są Lyman, Hornady,Forster,Redding,Sinclair i pewnie jeszcze inne. Oprócz tego co wymieniem wcześniej potrzebny będzie tumbler i trymer. Największy problem jest z wagą. Wagi szalkowe nie są bardzo drogie i w miarę dokładne ale raczej trochę mało wygodne. Wagi elektroniczne są znacznie droższe przynajmniej te markowe gdzie nie byłoby wątpliwości co dokładności ich pomiaru. Wagi automatycznej jako jedynej nie polecałbym bo według mnie są dość mało dokładne i nadają się raczej do robienia dużych ilości niezbyt precyzyjnej amunicji np do przebiegu dzika. Pytanie gdzie chcesz ten sprzęt kupować. Oferty naszych sklepów internetowych niestety nie powalają jeszcze z nóg a ceny też trochę pozostawiają do życzenia.
ODPOWIEDZ